Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Eu si colegele mele de apartament ne-am luat un motam de aproximativ o luna si acum are in jur d 12 saptamani. Este obisnuit sa faca pipi in litiere dar uneori face in pat (in fiecare dintre paturile noastre). Am schimbat litera, este tot tipul curata insa nu scapa de acest prost obicei. Care ar putea fi motivul si cum putem sa-l dezvatam?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Deci ai un motănel mic, e de rasă? Acest obicei prost au toate pisicutele si motăneii, fac pipi si caca in pat sau sub mobilă, unicul lucru este să vorbesti cu el si să i arăti de fiecare dată locul unde trebuie să si facă nevoile, tu si colegutele tale trebuie să ave ti răbdare cu motanelul, să nu țipati la el să nu il certati, ca atunci o sa îi fie teamă de voi, iar dacă este cumva de rasă, dacă il certi m ai rău se incapatineaza si face unde vrea el, adica in patul vostru. Mergi la supermarket si cumpără i nisip pentru pisici, si invată l să facă acolo in nisip, deoarece nisipul absoarbe si mirosul de pipi. De unde esti si dacă nu te superi, ce virstă ai?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De cate ori face aiurea, chiar daca descoperiti mai tarziu, il luati, il puneti pe locul pe care l-a "marcat", il impingeti cu boticul spre pata, si ii dati niste palme.
Daca faci asta cum trebuie, si nu e un motanel problema, cel tarziu a 2-a oara va intelege.
Cand face la litiera ofera-i intimitate, nu treceti pe acolo, iar cand termina ati putea sa-i oferiti o recompensa, sau macar sa-l alintati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie invatat unde sa faca si de ce. A mea face doar in casa daca nu ii place nisipul sau e multe prea murdar.

In schimb daca nisipul este curat si este de care ii place, nu are nici o problema.

Trebuie educata. Trebuie sa o faci sa inteleaga ca nu e bine si nu poti face asta decat prin dresaj.

Cand face ceva bine ii dai o rasplata si cand greseste o pedepsesti. Nu ma refer la violenta sau cearta. Nu. Ii iei ceva ce ii place pentru o perioada de timp, si ii arati ce a facut, ii bagi putin nasucul in locul unde a facut, si ii arati unde trebuia sa faca si dupa o pedepsesti ca sa inteleaga ca a facut gresit.

o zi placuta happy