| anonim_4396 a întrebat:

Am mai avut întrebări de genul acesta dar vreau cât mai multe informații de la cineva care știe sau a avut un Yorkshire Terrier. NU DE PE NET!
Imi puteți răspunde la următoarele întrebări? :
1. Ce nume m-ati sfătui sa-i pun băiețelului meu yorkshire? (Vreau să fie ceva care să se traducă din altă limbă, în romană și să fie semnificativ)
2. Trebuie sa-l învăț cu acest nume?
3. Cum o să-l obișnuiesc la diferite ore să își facă nevoie etc? Nu-mi pot da seama.
4. Cum pot sa-l obișnuiesc să stea doar în cameră (stau la casă) și să nu iasă pe altundeva fără acordul meu?
5. Cand îi dau recompensă? Am văzut ca unii dau mereu iar câinele nu prea face nimic, alții sau foarte rar și câinele iar nu face nimic...
6. Trebuie spălat pe lăbuțe cu ce? Tot cu sampon?
Funda celuiai detaliat răspuns.

Răspuns Câştigător
| AlinaMova a răspuns:

Si eu am Yorkshire, asa ca iti voi raspunde la intrebari pe proprie experienta:

1.Pe al meu il cheama Sparky,dar daca vrei ceva semnificativ poti sa-i spui Fluffy(pufos), Lucky(norocel), Abby(pentru un caine vesel, bucuros), Cookie(prajiturica).

2.Da,trebuie.La inceput nu-ti va raspunde din prima, dar usor-usor se invata.Trebuie sa-l strigi numai asa, iar daca vine la tine il recompensezi.

3.Trebuie sa il scoti afara la acele ore.La inceput,va face prin casa, iar cand face acolo unde n-are voie, il certi, NU IL BATI! Iar cand mergi afara cu el si face afara, il recompensezi.Ca sa nu ai mereu accidente nefericite in casa, poti cumpara de la pet shop covorase absorbante pentru caini.

4.Aici,nu prea stiu sa sa zic happy. Cainii adora sa exploreze lucruri si asta ar fi cam greu sa-i interzici unui caine.La cel cu camera, nu stiu la ce camera te referi:una sau mai multe? big grin Iar la cel cu iesitul, asigura-te ca ai garduri bune pentru ca poate scapa printr-o mica crapatura(mi s-a intamplat).Nu cred ca ti se va intampla sa sape langa gard ca scape(cu yorkshire-ul meu nu s-a intamplat asta)

5.Recompensa insemna sa-i dai ceva ce-i place foarte mult ca o bucata de carne, delicatese pentru caini si chiar mingea lui preferata(daca îi place foarte mult). Acestea se dau numai cand il inveti ceva nou, pentru ca daca îi dai mereu, nu va invata nimic niciodata de la tine si va trebui sa-l duci la un dresor, care este si scump si cine stie ce va face cu yorkshire-ul tau...

6.Da,dar nu cu sampon. Daca este foarte murdar, da.Il speli pe labute doar cand vrei sa-l bagi in casa.

Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| EneCristian a răspuns:

Vrei o papusa? e caine femeie nu o jucarie pentru ce vrei tu cumpara de aici:http://www.jucariidejucarii.ro/animale-interactive/ Vrei un caine Terrier? apai ai nevoie de cunostinte serioase da primul rand dresaj sunt caini mai greu de dresat sunt foarte activi si mai protectivi si curiosi deci daca ai copii mici nu ii recomand dresaj simplu si isi face nevoile cand are el chef nu la ore nume Shiba sau Lincoln. si nu labuletele nu trebuie spalate.