| rary112199 a întrebat:

Am plecat intamplator intr-o vacanta de cateva zile la munte iar cand am ajuns la hotel am observat un caine maidanez cam in varsta de 1 an ( dupa cum arata; pare sa fie in crestere; dintii pe care ii are ). El este cam slab adica chiar se observa... desi este prietenos. Cand pot ii mai dau oase / carne de mancare si tin sa precizez ca a mancat pana si covrigei si paine goala. Eu ma gandeam sa il iau cu mine acasa cand plec dar vaccinurile care trebuie sa le fac mai au efectul la varsta asta? Tin mai mult sa iau acest caine nu unu de rasa care oricum isi gaseste stapan. Precizez eu acum sunt in vacanta la MUNTE desi stau in BUCURESTI.
DAU FUNDA.

Răspuns Câştigător
| Friday13 a răspuns:

Pai din punctul meu de vedere, il poti lua ar fi frumos din partea ta, pentru ca daca este slab nu prea primeste mancare si in cele din urma cred ca va muri, iar revenind la vaccinuri alti caini traiesc si fara dar poti sa ii mai faci pe cele recomandate de medicul veterinar si cred ca nu va fi o problemawinking deoarece nu sunt multi care salveaza caini mai in varsta dar si asa se duc la veterinar si rezolva. Cainele va fi foarte, foarte fericit happy

6 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Ai face un gest frumos daca l-ai adopta! Un animal este recunoscator mai mult decat este un om.
De obicei vaccinurile se fac la 3 luni, la 6 luni, la un an si ultimul la 2 ani.

| Mechno a răspuns (pentru Florentina9210):

Foarte eronat raspunsul tau. Schema de vaccinare se incepe la 6 saptamani (dupa cele 2 deparazitari interne). In functie de schema de vaccinare aleasa pot fi 3/4 vaccinari, care se fac din 2 in 2 saptamani. Astfel, la 12-14 saptamani se face ultimul vaccin (DHPPI L R) care se repeta in fiecare an. Deci daca il duci la veterinar, il va deparazita intern mai intai, pentru ca in momentul in care i se administreaza vaccinul, animalutul trebuie sa fie "clinic sanatos" dupa care ii va face vaccinul anual : DHPPI LR (care protejeaza de uramtoarele boli infectioase: D (distemper/jigodie), H (hepatita infectioasa), P (Parvoviroza) PI (parainfluenta), L (leptospiroza) R (rabie).

| Florentina9210 a răspuns (pentru Mechno):

Uite, mie asa mi-a spus medicul veterinar de la mine din oras, asa iti spun si eu. Bineinteles ca pe langa vaccinuri se fac si deparazitari interne si externe, doar ca eu asa i-am facut vaccinurile catelului meu. Si nu are nimic.

| Mechno a răspuns (pentru Florentina9210):

Ar trebui sa ceri parerea si altui medic pentru vaccinurile ulterioare.

| Florentina9210 a răspuns (pentru Mechno):

Asa voi face!

| rary112199 explică:

Multumesc mult de raspunsuri! happy