| anonim_4396 a întrebat:

Am un husky care are 2 luni, cu ce trebuie hranit si cum sa am grija de el?

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

De ce nu te-ai interesat inainte sa-l cumperi cum se creste aceasta rasa? Iresponsabili mai sunteti unii, de aceea sunt si atatia caini pe strazi.

De la 6 saptamani incep deparazitarile si vaccinurile, iar pana la terminarea schemei de vaccinare(3 luni+7-10 zile dupa ultimul vaccin) nu ai voie sa scoti catelul afara si sa-l ti departe de incaltamintea cu care veniti de afara. Despre vaccinuri vei vorbi cu vetul,el iti va spune cand sa vi.

Alimentatie:
-doar hrana uscata superpremium: acana,royal canin (are chiar sortiment pentru rasa aceasta),pro plan,belcando, hill's
-daca nu-ti permiti hrana supepremium opteaza pentru cea premium: BOSCH, dog chow, advance, brit este cu mult superioara fata de pedigree si ce mai gasesti prin supermarket.
-daca vrei sa-i dai si mancare gatita iti recomand dupa 8-9 luni pentru ca puiul pana la varsta aceea este in crestere,iar boabele de calitate ofera puiului tot ce are nevoie fara sa-i mai dai vitamine, in schimb intr-o mancare gatita nu stii daca ii lipseste ceva sau e ceva in plus, incat sa-l afecteze
-mancarea gatita poate fi: orez/arpacas(fiert) cu legume (morcov, radacini de telina, patrunjel, pastarnac, sfecla rosie, ardei capia, ardei gras etc) si carne pui(nu exces)/vita(cea mai buna)/curcan/peste, organe (vita cele mai bune, dar dupa 8-9 luni fiindca contin mult sange si nu este benefic cat sunt mici); supa cu legume si carne/organe.
-schema de mese recomandate in functie de luni:
pui caine 2-3 luni = 4-5 mese pe zi
pui caine 4-5 luni = 3-4 mese pe zi
pui caine 5-6 luni = 3 mese pe zi
pui peste 6 luni = 3 mese pe zi
adulti = 2 – 1 mese pe zi,
-daca combini boabele cu mancarea gatita exista riscul sa nu-ti mai manance boabe
-daca vrei sa le combini nu-i pune in mancarea gatita boabe, le dai separat, de exemplu: dupa un an primeste 2 mese, una poate fi de boabe si una mancare gatita
-cainii sunt animale carnivore pana la sfarsit, de aceea procentajul din mancarea gatita trebuie sa fie astfel: 60% carne, 20% legume, 20% orez
-mesele trebuie cat posibil sa fie date la ore fixe
-dupa 2-3 luni poti sa-i dai pe saptamana cate 1-2 galbenusuri
-nu da cainelui carne de porc,oase(exceptie fac:gaturile de pui si oasele de vita, mai exact: femur, coaste, stern); cauta pe net si lista cu alimente toxice pentru caini.

Pana are voie afara invata-l comenzile de baza:
-nu e voie
-aici
-sezi
-culcat
-asteapta
-mers la pas
-lasa

Corectat=in caz ca are lesa trebuie putin tras de ea(smucire usoara) si sa-i spui in acelasi timp nu-i voie,nu foarte tare incat sa-l doara,dar cat sa il scoti din starea respectiva(lesa trebuie prinsa de zgarda,nu ham),in caz ca va aflati afara sau certat apoi ignorat daca sunteti in casa. Cand face ce e bine(e linistit,este atent la tine etc.) trebuie recompensat.

Recompensa consta in: -hrana,dar ceva ce nu primeste in fiecare zi,sa fie ceva ce primeste decat cand este dresat(piept de pui,cascaval,crenvusti,biscuti pentru caini etc; ATENTIE! nu folositi recompensele speciale din comert fiind sunt unele care se lipesc de dinti,de cerul gurii provocandu-i cainelui un disconfort), jucarii (mingii,sfori cu noduri,jucarii de plus etc), mangaieri si vorbe "dulci" (trebuie sa existe mereu cand catelul a facut un lucru bun), in concluzie recompensa trebuie sa fie ceva dupa ce cainele este innebunit.
-la inceputul dresajului trebuie sa fie hrana si mangaieri,dupa ce catelul executa comenzile(daca nu perfect aproape perfect) se poate trece la jucarii sau doar mangaieri, trecerea trebuie facuta treptat.

Primul lucru stimularea atentiei si comanda "aici", cea mai importanta:
-strigi catelul pe nume(in felul asta isi invata si numele) la tine si ii dai recompensa, mergi usor inapoi il alimentezi intr-una(ti recompensa asa incat sa manance cate putin, dar sa nu o ia din prima) si ii spui "aici" cand el vine spre tine in timp ce tu te dai usor in spate(asa il inveti si comanda aici)
-recompensa o ti in dreptul capului catelului ca el sa nu sara sau sa se chinuie sa o ia http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY
http://www.youtube.com/watch?v=9IplroOOkT0 (dupa 0:58)

Clipuri care te vor ajuta mai bine si in urmatoarele comenzi:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
http://www.youtube.com/watch?v=09pzVlOuErE
http://www.youtube.com/watch?v=SVtX9hmvxiU
http://www.youtube.com/watch?v=y7P548puAF4
si un link:
http://www.petman.ro/......ii+de+baza

-o lectie nu trebuie sa dureze mai mult de 5 minute fiindca puiul se va plictisi. Poti face mai multe reprize de 5 minute intr-o singura zi
-pentru inceput dresajul trebuie facut intr-un loc linistit,ferit de galagie,oameni, caini, abia dupa ce stie comenzile trebuie executate si in locuri zgomotoase sau aglomerate(gen parc)

Un alt lucru important,cainele trebuie sa stie cine este liderul si locul lui in ierarhie,exact ca intr-o haita.
Ce inseamna a fi lider si cum facem asta:
-niciodata un lider nu se joaca cand vrea subordonatul
-subordonatul face anumite lucruri doar cand liderul ii da voie: urcat in pat,sa manance,etc.
-intotdeaua liderul iese primul pe usa: in lift,intr-o camera,din tarcul de caini etc.
-nu doarme in pat,ci la locul lui special amenajat; are voie in pat doar cand e chemat
-liderul incepe joaca,liderul o termina
-liderul intotdeauna castiga la joaca(o minge,daca trag de o jucarie,etc.)
-nu i se da mancare cand retul familiei este la masa,un lider nu imparte mancarea cu subordonatii

Toate aceste reguli trebuie respectate de toata familia,fiindca dupa lider(tu sau persoana care se va ocupa de el) in ierarhie va fi familia,iar cainele se afla pe ultima treapta si trebuie sa fiti perseverenti.

Multi spun sa-i arati cainelui ca esti lider prin:
-bagi mana in mancarea cainelui
-ii iei castronul in timp ce mananca
-ii iei jucariile,etc.(asta imi vin acum)

Cand mananca nu trebuie sa bagi mana in mancare,poti simplu, doar sa-l mangai, sa-i spui "bravo" si sa-l alinti/vorbesti calm, dar nu tot timpul sau pana termina, ca nu e chiar placut cand mananci cineva sa te mangaie pe cap; asta rar.
-mancarea i se da cand a executata ceva: comanda "asteapta" cea mai importanta sau poti sa-i dai anumite comenzi gen "sezi","culcat" etc. uite aici http://www.youtube.com/watch?v=pjS0BtfqBvk
-cand i s-a pus mancarea jos cainele este lasat sa manance,nu ii stai pe cap
-cand ii dai o jucarie si vrei sa i-o iei i se da altceva in schimb,fiindca altfel intelege ca i-ai luat jucaria
-daca urca in pat,pe ton ferm si se spune sa se de-a jos si sa treaca la locul lui(sau este luat si pus la locul lui, cat este mic), de cate ori face asa se repeta, pana sta la locul lui.
-daca vrei neaparat sa-l iei in pat, cand s-a linistit si sta la locul lui este chemat.
Uite si altele aici: http://amstaffromania.ro/Thread-Reguli-de-SUBORDONARE-si-DOMINARE

Pentru a nu avea un caine sfios sau agresiv e bine ca puiul sa fie socializat de mic. De cand i se permite iesitul afara puiul trebuie socializat cu caini,oameni,zgomote, masini, aglomeratie.
O astfel de rasa are nevoie de minim 2 ore/zi de miscare, deci trebuie sa-l scoti in fiecare zi macar 2 ore sa va jucati,sa se joace cu alti caini in parc,sa alergati,sa va plimbati,vara sa inoate, etc.
Daca unui caine nu i se ofera doza zilnica de miscare devine distrugator, iar daca stai la bloc e foarte grav.

Cred ca ti-am spus cam tot ce trebuia.

| Yuzoo a răspuns:

Uite tot ce trebuie sa stii : HUSKY SIBERIAN este o rasa mai speciala, iar fiecare caine din aceasta rasa este unic, unii mai rebeli ca altii!
Husky-ul este un caine lider care rare ori isi arata iubirea fata de stapan, de obicei e rece si vrea sa fie alfa, sa isi domine stapanul si sa fie seful in casa( sa faca ce vrea)
De aceea, inainte sa achizitionezi un asemenea exemplar dominant, trebuie, in primul rand sa fi sigur ca esti in stare sa te impui in fata lui si sa-l domini tu, altfel vei avea mult de furca cu un husky, si in tr-un final vei ceda si vei fi nevoit sa renunti la el!
Un husky are nevoie de foarte multa miscare ( min 2 h /zi). Cine spune ca husky-ul nu poate fi dresat se inseala amarnic! Husky-ul este un caine inteligent, curios si mereu vrea sa invete sau sa experimenteze ceva nou!
pont:cascavalul este pentru caini, ca ciocolata pentru oameni- poti face minuni cu o bucatica de cascaval! Trebuie sa existe diversitate in exercitiile de zi cu zi de dresaj! altfel se plictiseste si renunta!
Inainte sa achizitionezi, nu doar un mic demon! orice caine, animalut, trebuie sa stii ca orice specie ar fi, reprezinta o enorma responsabilitate! E ca si cum ai avea un copil, un copilas fie cu blana, solzi sau pene!
Acest copilas trebuie hranit, ingrijit, dus la doctor(veterinatr) periodic pentru vaccinari deparazitari eventuale tratamente sau vitamine!
Eu doar va spun ca, in momentul in care va decideti sa luati un caine, va decideti sa va deschideti atat sufletul cat si portofelul!
investitii generale(necesare):
-deparazitare interna( din 3 in 3 luni) cca 5-10 lei/cp
-deparazitare externa( aproape in fiecare luna) pretul depinde de producator: recomand: Exspot(cca 10-15 lei), Stronghold(30-40 lei in functie de greutate) cainele nu trebuie spalat/udat cca 10-12 zile, altfel degeaba i-ati facut acea deparazitare!
- vaccinul anual( 50-60 lei)
-stoarcerea gandelor la masculi cel putin odata la 6 luni( cca 15-20 ron)
-hrana uscata sub forma de granule...