| Tensai a întrebat:

Am un papagal cu inel la picior si pe inel sunt scrise niste numere. Nu stiu ce anume inseamna. Am citit undeva ca ar trebui sa fie scrisa data nasterii, dar din cifre nu reiese nicio data. As vrea sa stiu ce anume inseamna cifrele de pe inel. Are 11 0 439. Nici nu stiu daca este mascul sau femela. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna
Am gasit un site interesant unde spune totul despre inelele porumbeilor de la picior, banuiesc ca la fel trebuie sa fi facut si proprietarulul papagalului pe care l-ai gasit.
http://www.acka.ro/inele_pentru_porumbei.html

1 răspuns:
| mimi a răspuns:

Cifrele de pe inel sunt niste numere pentru a preveni furtul pasarilor. Ele sunt puse ca oamenii sa inteleaga ca au crescut in captivitate. Ele mai prezinta data nasterii si originea