| untu a întrebat:

As dori sa pot rezolva aceasta problema! Am o vacuta tanara,dar in timpul mulsului am descoperit in ugerul vacii un chist tare sub forma de bila,dar pe zi ce trece e din ce in ce mai mare ca o minge de tenis! Ce poate fi acest chist si cum se trateaza,dar inca se mai da lapte vaca! Am incercat sa apelez la un medic veterinar,dar din pacate aceasta este plecat din localitate cu treburi! Mai am alta vaca,tot tanara care are diaree,dar nu stiu din ce cauza are diaree tot timpul asta,dar am incercat sa tratez cu ceai cald din fan (flori salbatice de camp) si menta si incerc in loc de concentrate( amestec de uruiala din cereale) sa-i dau sa manance orez fiert dar nu mananca, nu are pofta de mancare! Cum pot trata si sa rezolva problema cu diareea? As dori sa-mi dati raspunsuri serioase! Va multumesc frumos pentru atentia si putinul timp acordat pentru mine!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Acele chisturi se fac din cauza mulsului.Vacile tinere trebuie mulse cu atentie si cu delicatete. Chisturile trec abai cand nu o mai mulgi, in perioada cand va fi gestanta. Cu problema diareei celei de-a doua vacute cred ca nu e bine sa o pasti in acest timp cand este iarba acoperita de bruma. Bruma e periculoasa pentru orice animal. taratae din grau si uruluieli. Cel mai bine sa chemi veterinarul.