| Betyskumpik a întrebat:

Cainele meu ( golden retriever) are 1 an si 7 luni, si inca nu ridica piciorul cand isi face nevoile... nu sunt ingrijorata... doar curioasa cand o sa ridice piciorul. Am auzit ca unii caini nu il ridica deloc.
Vreau un raspuns clar. Multumesc!

P.S: dau funda celui mai bun raspuns! happy :3

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da unii caini nu il ridica deloc.Asta daca urineaza in loc liber.Cum sa spun.Stai sa-ti explic de ce unii caini urineaza cu piciorul ridicat.

Stramosii cainilor urinau fara sa ridice piciorul.Toate bune si la locul lor pana capetenia de atunci a cainilor, s-a dus langa un gard sa urineze. gardul ala abia se tinea si o pala de vant l-a daramat peste el.De atunci toti cainii cand urinau langa ceva, ridicau piciorul de frica sa nu le cada acel ceva in cap.laughing
Bine e o gluma dar cainele ridica piciorul numai cand urineaza langa ceva pentru a-si marca teritoriul.Altii din obisnuinta.

| Betyskumpik explică (pentru anonim_4396):

Apropo are 2 copaci in tarc happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Betyskumpik):

Daca e inchis cu gard, el are deja spatiu limitat, cand va iesi afara din acel spatiu o sa faca pipi cu piciorul ridicat, isi va afce un teritoriu al lui si ori de cate ori ii vine sa faca pipi, se va duce unde a marcat teritoriul si va afce cu piciorul ridicat. Si plus de asta e inca mic la 1 an si 7 luni.Cand va creste, si va intra in acele calduri, cauta cateaua, marcheaza ce e al lui.O zi buna.

6 răspunsuri:
| happy31animation a răspuns:

Da unii caini nu il ridica deloc.Asta daca urineaza in loc liber

| Mimzy a răspuns:

Esti sigura ca este mascul? Femelele nu ridica piciorul atunci cand urineaza,ci se apleaca usor pe partea din spate.
Daca este mascult,tot nu trebuie sa te ingrijorezi,multi masculi nu tind sa faca asta! Stai linistita,in plus,important este ca urineaza,daca nu faca asta, atunci era un motiv de ingrijorare, dar daca urineaza normal, nu conteaza in ce pozitie o face, conteaza ca nu este bolnav! ^_^

| Betyskumpik explică (pentru Mimzy):

Normal ca e mascul! nu sunt chioara laughing laughing

| AleEmoStyle a răspuns:

Doar femelele urineaza asa. Si masculii ridica piciorul cand urineaza. Femelele nu. Poate nu sti tu bine daca e baiat