| Com3 a întrebat:

Cate saptamani sau luni trebuie sa aiba un catel ca sa il pot spala?.
Am unul de 6 saptamani si nu stiu ce a facut, dar miroase destul de urat. am auzit ca nu il pot spala pana la 3 luni. dar miroase destul de urat. sa il mai tin atata timp.
Daca chiar nu am ce face. asta e laughing
Chiar poate patii ceva daca il spal? l-as sterge foarte bine si l-as tine vreo 2-3 ore langa calorifer sau l-as putea usca cu feonul.
Inca ceva. trebuie neaparat sampon pentru animale? adica e periculos sa il spal doar odata cu sampon pentru "oameni"?
Petshop nu este decat la 10 km de mine si e Duminica peste tot e inchis. ma gandeam sa il spal in seara asta cu sampon normal si maine sau poimaine sa ii i-au special pentru el, se poate intampla ceva daca il spal doar odata cu sampon pentru oameni?
Rog sa raspunda, doar cei care se pricep cat de cat nu vreau sa ii se intample ceva.

10 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Nu stiu daca ai primit mesajul, dar cainele tau, dupa descriere, are o iritatie de piele ( nu e normal sa miroase urat, mai ales ca e un pui). Inainte de a te grabi sa il speli ( si cu sampon uman - care o sa ii agravezi iritatia), du-te maine la un veterinar, o sa iti prescrie sigur un sampon cu clorhexidina. Eu sper sa ma insel in privinta iritatiei, dar nu e deloc ok sa miroase la varsta asta. Deci, sfatul meu e sa te duci la un medic veterinar cat mai curand, si o sa iti spuna el cand trebuie sa ii faci baie si toate intrebarie pe care le ai.

| Com3 explică (pentru LaLaura):

Am primit, multumesc o sa il duc maine sa vad daca e vreo problema cu el.

| LaLaura a răspuns (pentru Com3):

Sper sa fie bine, si sper sa ma insel cu "iritatia", si cainele meu a avut si a fost destul de greu, baie din 3 in 3 zile ( in 2 saptamnai apoi in fiecare saptamana timp de o luna)cu acel sampon si care trebui sa ramana pe piele( spuma) in jur de 15 minute ( un caine se plictiseste sa stea atat de mult). Iar samponul nu l-am gasit la niciun medic veterinar din orasul meu ( 4 cabinete), si am dat comanda online.

| Com3 explică (pentru LaLaura):

Aoleu. sper sa te inseli. laughing

| LaLaura a răspuns (pentru Com3):

Si eu. E greu sa ai grija de un animal ( el nu poate vorbii, nu are cum sa iti spuna ce are, dar o sa vezi ca pe parcurs o sa il intelegi, o sa iti dai seama daca se simte rau), face parte din familie, dar o sa ai o bucurie sufleteasca imensa.

| LaLaura a răspuns:

Fals la o saptamana ii dau ochii ( e interzis chiar sa il speli atunci), un pui se spala dupa 3 luni, si dupa ce si-a facut toate vaccinurile ( vaccinurile ii ofera imunitatea, acel pui nu mai are imunitarea daca nu bea lapte matern, si poate usor sa raceasca, sa faca pneumonie, plus, samponul ii irita pielea delica - si nu vad de ce sa speli un pui de caine daca e curent - pui nu misros pana la varsta de 5-6 luni, deci nu are nevoie de baie pana la acea varsta - animalele nu au nevoie de splari repetate, organismul lor e conceput in asa fel incat un animal nu trebuie spalat - ii distrugi ph-ul pielii, iar apoi te trezesti cu o iritatie.)

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Uite un link interesant.
http://animale.maxi-pet.ro/......menu-id-26
Sa iti traiasca puiutul:)

| Ea_Andre_2000_byBq a răspuns:

Va recomand sa nu faceti baie puilor(indiferent de rasa) pana nu termina schema de vaccinare. In cazuri extreme cand baia e absolut necesara iar puiului i s-a inceput schema de vaccinare, este obligatoriu sa se usuce blana cu feonul dupa spalare si sa stea la caldura pentru a nu raci (un antibiotic se poate administra dupa 10-14 zile de la ultimul vaccin facut altfel il anuleaza).
In cazul puilor trecuti de perioada vaccinarii baie se poate face lunar cu sampoane special pentru ei.

| Bybanu a răspuns (pentru Ea_Andre_2000_byBq):

Ai copiat dar fara rost...

| RDK333 a răspuns:

Poti sa il speli, dar cu sampon de caini.Sa il usuci foarte bine sa nu se intample ceva.Si apoi sa il ti langa tine la caldura.Si eu am unul dar a crescut, la petshop au spus ca pot sa il spal dar apoi sa il tin la caldura.