| vlad11222343 a întrebat:

Salut TPU,ce pot sa fac pentru catelul meu de rasa,el este foarte deprimat din cate pare,nu mananca nimic,nu face nimic,i-am dat si medicamente,si tot degeaba, ce pot sa-i fac!?

32 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

Daca are pana in 6 luni vezi sa nu aibe parvoviroza e cam nasol 1 catea mi-a murit asa si a 2 am reusit sa o salvez

| vlad11222343 explică (pentru AdrenalinTm):

Stiu,parvoviroza are... sad Dar, am fost la veterinar, a tratat-o si a inceput sa geama sad a ta facea la fel?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru vlad11222343):

Intai cate luni are
prima care a facut a murit dar am invatat am cumparat alta si a luat virusul din casa a sllabit nu manca vomita sange veterinarul mi-a zis ca e prea tarziu l-am rugat sa incerce perfuzii
si dai ceai de menta cu siringa si iai boabe premium de caini i le pisezi cu un tocator sau din ala de intinzi aluatu de paine sucitor le zdrobesti si le amesteci cu ceai de menta si ii dai fortat FORTAT insistat plus medicamentele spune-i sa-i dea si niste perfuzii si sai dai si ceai de menta asa gool

| vlad11222343 explică (pentru AdrenalinTm):

Are 3 luni, am fost la medic, l-am dus, l-a injectat cu tot felul de chestii (6 injectii) a luat de la alta javra a vecinilor, si, m-a advertizat ca nu o sa mai manance un timp si o sa vomite, dar imi fac foarte mari griji

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Da gemea fa ce ti-am zis si gata daca esti din Timisoara iti dau eu un medic veterinar bun foarte bun
uiteo acuma are 45 de kile:)
http://i60.tinypic.com/afhcgx.jpg

| AdrenalinTm a răspuns (pentru vlad11222343):

Pe mine ma trimitea veterinarul la farmacia umana si ii cumparam ceva de ii baga in perfuzii
ceai de menta boabe pisate cu forta fortat daca le vomita ii dai iar de vreo 4 ori pe zi apa sai dai multa ceai de menta
a facut parvoviroza pentru ca nu a avut vacinele facute sau daca de unde l-ai luat i-a pus doar acctibildele nu ia mai facut si vacine unu vanzatori de caini fac asa
asta a mea are 2 ani acuma si acu vreo 4 luni a facut si pui fara probleme 8 toti sanatosi dupa cesi revine in caz cati pui problema daca se transmite la pui

| vlad11222343 explică (pentru AdrenalinTm):

Stiu,dar mi-a spus sa nu-i dau nimic de mancare, fortat, in afara de ce mi-a zis el, si ma tem...

| vlad11222343 explică (pentru AdrenalinTm):

Ma tem foarte tare, dar, nu stiu de ce, el geme.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru vlad11222343):

Eu la prima catea am ascultat strict de veterinar ba chiar la tinut vreo saptamana in spital de caini a venit acasa si dupa o saptamana o fo gata
DUPA VETERINAR dobitoci care habar n-au

| vlad11222343 explică (pentru AdrenalinTm):

Parvoviroza se transmite de la alti caini, sau cum, ca nu inteleg!

| vlad11222343 explică (pentru AdrenalinTm):

P.S. Care dintre caini gemea, fara suparare... sad

| AdrenalinTm a răspuns (pentru vlad11222343):

Am avut 4 caini un amstaf pe vremea de 1 an asta din poza de la TPU un chiuaua
si o catea amstaff care numa ce o luasem si cand am luat-o ala de la care am luat-o mi-a zis ca are vacine are tot avea doar actibildele pe carnet deci era vrajeala eu stiind ca le are nu i-am facut altele si am si scos-o pe afara microbul asta rezista la temperaturi de 400 de grade plus la minus 200 aproximativ deci l-a luat de afara si a inceput cu aceleasi simptome am dus-o la veterinari am internato tot dar in decurs de o luna a fost gata
dupa aceea am luat un dogo argentino care o am acuma ea a luat boala de la aialata ce s-a dus dar pe asta am putut sa o salvez

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Se transmite prin miros urina la caine

| vlad11222343 explică (pentru AdrenalinTm):

O pot lua si oamenii,ca, am sunat doctorul, am intrebat, si a spus ca si oamenii o pot luaa sad, o fii adevarat?

| vlad11222343 explică (pentru AdrenalinTm):

Mi-a spus mama ca a facut diaree cu sange, sa imi fac griji? sad

| AdrenalinTm a răspuns (pentru vlad11222343):

Nu oameni o pot luahappy nou nascuti doar da aia chiar noi nascuti o luna 2 vorbeste si ala prosti ti-am zis dai ceai de menta apa si piseazai boabele si daile cu ceai de menta fortat vomita iar ii dai

| AdrenalinTm a răspuns (pentru vlad11222343):

Da e normal aia inseamna parvviroza acuma nu-i prea bine ultimele stadi sunt isi vomita bucati de sange arata ca bucati de plamani dar nu ai de ce sa iti faci griji daca abia acuma a inceput cu sangele inseamna ca e la inceput

| vlad11222343 explică (pentru AdrenalinTm):

Multumesc mult de ajutor, apropo, ai skype?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru vlad11222343):

Nu n-am facebook n-am yahoo n-am nimic de gen ma intrebi aici si iti raspund
i-ai dat ceai de menta cu boabe pisate? sau inca stai la povestilaughing

| vlad11222343 explică (pentru AdrenalinTm):

Ce fel de boabe?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru vlad11222343):

Boabe de ale cainilor mancare de caini daca se poate cu cat mai multe proteine are nevoie o sa slabeasca mult

| vlad11222343 explică (pentru AdrenalinTm):

Nu le poate manca, nici macar fortate, le vomita...

| AdrenalinTm a răspuns (pentru vlad11222343):

Nu o sa poata sa le mance TREBUIE sai ii dai fortat le vomita le dai iar dar piseazale si combinale cu ceai de menta NEAPARAT

| Kriss96 a răspuns:

Ce medicamente? Paracetamol?
Ca sa-i dai medicamente trebuie sa-l duci la veterinar, iar acolo ti-ar fi spus ce are si nu ar mai fi fost nevoie sa intri pe TPU. Ori minti ori i-ai dat medicamente de oameni asa dupa ureche. In ultimul caz poti sa-ti iei adio de la caine. Medicamntele de oameni sunt foarte toxice pentru ei.

| vlad11222343 explică:

Ce poate avea, sa-mi fac griji?

| GeaLuana a răspuns:

Nu ii da medicamente pe stomacul gol. Daca sta afara ori l-a otravit cineva ori a mancat ceva otravitor. Du-l la veterinar, noi nu prea suntem in masura sa iti spunem ce are patrupedul tau.
Take care :*

| vlad11222343 explică (pentru GeaLuana):

Stiu,dar,ma tem sa nu fie vreo boala fatalaaa, nu de alta sad

| GeaLuana a răspuns (pentru vlad11222343):

Daca pana acum nu a avut nimic, nu prea are ce sa se intample.Decat otravire sad

| adicatalin a răspuns:

Pai eu am un labrador de rasa si, la fel era deprimat, am observat i-am dat cateva pastile l-am tinut mai mult in casa mi-am facut timp mult mai mult pentru el ma jucam foarte mult, intre Nero si mine este o legatura stransa, ca de frati, de cei mai buni prieteni..de obicei stau in pat si ii el langa mine si il mangai vorbesc cu el (nu, nu sunt nebun) laughing sper ca am reusit sa te ajutwinking

| Mona23450000 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi cu el la veterinar. Probanil e slabit.

| Stevie a răspuns:

Ori e bolnav(a) ori e deprimat(a), s-ar putea sa ai dreptate. Si nu ii mai da medicamente ca se va imbolnavi. Daca e deprimat(a) gaseste-i partener(a)

| vlad11222343 explică (pentru Stevie):

Este bolnav de parvoviroza, acum am aflat, dar...ce pot sa fac, daca ai avut vreun animal cu asa ceva?