| LuigiRRO a întrebat:

Imi pot plimba cainele fara microchip? Adica am voie sau nu? Si cum sta treaba cu ele,unde se implanteaza, etc.

Eu nu as vrea sa ii pun deoarece imi pare rau daca il taie ca sa il implanteze.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îl poți plimba, dar nu o să ți-l vaccineze nimeni, dacă nu are microcip. Iar un cățel nevaccinat riscă să se îmbolnăvească de hepatita, boala lui Carre (jigodie), parvoviroză și alte infecții virale, adeseori mortale.
Eu te sfătuiesc să-l vaccinezi, dacă îl iubești. Cipul e introdus cu un ac de seringă, subcutanat, în zona cefei. Nu-l va durea! happy

| LuigiRRO explică (pentru floresdemayo):

Mie mi l-a vaccinat veterinarul, ca eu cand merg la vaccinare ii arat carnetul.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Implantarea se face la cabinetele veterinare și nu e mai dureroasă ca o injecție (chiar așa se și face, de altfel - dispozitivul e introdus printr-un ac de siringă).
Și e util mai ales dacă ai ghinionul să pierzi potaia - dacă persoana care îl găsește merge la orice veterinar, acesta îi poate spune unde să-l returneze.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

E mai bine sa aiba cip.

| Andreea213 a răspuns:

Da,îl poți plimba. Microcipul este util. Daca pierzi cainele, cineva poate il gaseste, îl duce la veterinar si îi citeste microcipul, unde sunt înscrise adresa si numele proprietarului.Acesta se injecteaza, de obicei în partea dreaptă sau stângă (nu mai stiu sigur) a gatului (cefei). Micricipul nu intimidează cainele si nici nu se va simti la mana.