| anonim_4396 a întrebat:

Se pricepe careva dintre voi la pisici? Eu am o pisica maidaneza si am scos-o afara, a inceput sa stea numai la geam afara, si eu o mai verific, dar ea ma goneste, ma scuipa si face urat, vrea sa ma zgaroe, de ce reactioneaza asa?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Orice pisica vrea sa iasa afara, e natura lor. Neutralizata sau nu, nu conteaza. Deocamdata nu te recunoaste de stapana. Va trebui sa ii castigi increderea. Las-o sa faca un pic de foame, da-i tu sa manance si mangaie-o cateva secunde la inceput. Nu o tine niciodata cu forta cand o mangai, trimite-o la plimbare cat inca ar vrea sa fie mangaiata. Eu am un motan maidanez cu care am procedat asa si acum are un caracter extraordinar de frumos. Dar tot incearca sa fuga afara (e castrat) happy

| Ioana_Nita_1997 a răspuns (pentru SkyPilot):

Asa am facut si acum sta numai pe langa mine cand ies afara happy

| Ioana_Nita_1997 a răspuns (pentru SkyPilot):

Am gresit, nu inpartea teritoriul cu acel motan, ci se ascundea de el, acest motan vine de o saptamana peste ea numai pentru mancare, acum nu mai vine, ii e frica de mine motanului happy

8 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Poate ca este in calduri.
in general pisicile sunt teritoriale, si daca ii place un loc, face tot posibilul sa stea doar ea acolo.

| OoBunnyoO a răspuns:

Depinde, nu este normal, insa este posibil sa fie teritoriala. Incearca sa o lasi in pace cand sta la geam, iar uneori cand se da jos de acolo, sa manance sau sa mearga la litiera, incearca sa o tentezi cu ceva, cu o jucarie de exemplu. Si joaca-te o perioada cu ea, mangai-o cand te lasa. O sa mearga inapoi la geam, dar daca o tentezi asa zilnic, de cateva ori pe zi, se va apropia de tine si s-ar putea sa nu o mai deranjeze sa isi imparta locusorul cu tine. tongue

| crytical a răspuns:

Tre sa faci in cutia ei cu nisip ca sa stie ca esti de-a ei.

| Ioana_Nita_1997 a răspuns:

Aha, si asta poate fi posibil, si mama mea imi spunea ca vrea sa stea numai la geam pentru ca ii e bine acolo.

| Ioana_Nita_1997 a răspuns:

Pai, ea stie ca sunt s
stapana ei, ea e cam fricoasa ca e prima ei zi afara, ma mai lasa sa o mangai cateodata, de cand a cunoscut o persana si doi maidanezi a inceput sa ii fie frica de persana si unul dintre maidanezi, nu e castrata, numai cu unul imparte teritoriul. Ma supara chestia asta mai ales ca o cresc de cand avea o luna :'(

| Six06 a răspuns:

Pisicile pot scuipa?