| 6Anonim9 a întrebat:

Stateam intr-o noapte asteptand sa adorm, si ma gandeam... Matca are rol in inmultirea stupului si se imperecheaza cu trantorii. Dar matca, cum se formeaza? Adica daca din ea apar albinele lucratoare, cum apara o noua matca?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Stupul este cea mai organizata societate din natura. Albinele sunt divizate pe echipe cu atributii clare. Albine care fac igiena in stup; albine care ventileaza / mentin temperatura; albine care asigura paza ( garzile ), albine lucratoare ( merg la cules ) albine doici ( hranesc larvele -viitor puiet -viitoare albine ) Albinele -curtea reginei care au grija de matca in toata existenta ei 3-4 ani. Albinele doici hranesc ouale-larvele cu hrana diferita in functie de ce trebuie sa iasa din ele-albine; trantori sau matca. Cand matca veche nu mai da randament de batranete sau stupul s-a dezvoltat in populatie si se pregateste de roit albinele doici hranesc cateva oua cu -laptisor de matca - construiesc acele celule mai mari pentru ca matca e mai mare. Ies de acolo 3-4-5 matci din care albinele o selecteaza pe cea mai viguroasa si puternica iar pe restul le omoara. Dupa cateva zile matca tanara iese in zbor de fecundare -un trantor cel mai puternic si sanatos o ajunge, o fecundeaza si treaba e rezolvata pentru cca 3-4 ani. Ulterior matca batrana este si ea asasinata pentru ca nu mai e nevoie de ea, iar matca tanara se apuca de treaba depunand cca 2000 de oua / zi. Cand nevoia de trantori nu mai exista in stup ei sunt alungati de garzi, nu ii mai primesc in stup pentru ca consuma inutil. Albinele normale traiesc vara pe timp de cules 30-40 de zile si mor epuizate iar iarna cand hiberneaza cca 6 luni. O sg albina in viata ei poate aduna 10 g de miere. Pentru 1 kg de miere o albina ar trebui sa incongoare o data globul pamantesc. Am si filme daca vrei.
https://www.mieredelatara.ro/blog/zborul-si-alte-eforturi-ale-albinelor
http://www.buzznews.ro/60050-curiozitati-din-viata-familiilor-de-albine/

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Matca face alta matca atunci cand se imperechiaza, in rest, face "oua" din care ies albine normale fara a avea nevoie de fecundare cu un mascul.