| LoWGuY a întrebat:

Salut, TPU, vreau sa imi iau un caine si m-am gandit la un pitbull(pui)...
Eu stau la casa si la drumul de la strada am un gard de 1.6, 1.65
Credeti ca poate sa il sara?
E atat de periculos sau conteaza modul in care il cresti?
De cate ori trebuie sa ii fac baie?
Sunt costisitoare vaccinurile?
Este jucas cu stapanii?
Eu as vrea sa il tin cand creste intr-un padoc si noaptea sa ii dau drumul prin curte...E o idee buna?
Spuneti-mi si voi parerea voastra despre Pitbull (inca nu sunt ferm convins, vreau sa imi ziceti daca Amstaff-ul vi se pare mai OK)
Cel mai complet raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| florinflorescu a răspuns:

Salut, in primul rand de ce vrei un pitbull sau amstaf? Cu ce te ajuta sau de ce ai nevoie de la el sau cum vrei sa fie el, apoi te gandesti ce rasa iti iei. Aceste 2 rase de care intrebi sunt periculoase si iti spun ca sa intelegi un lucru elementar despre caini : cainii sunt animale de haita, cand un caine este cumparat/adoptat de o familie, familia este haita lui. Intr-o haita exista tot timpul un lider, care conduce, daca stapanul, sau unul din familie nu se impune ca lider, atunci cainele preia controlul si devine el liderul tau. Ca sa te inpui nu trebuie sa apelezi la agresivitate, ci sa ai o atitudine hotara, este mult de explicat aici, de aceea iti recomand sa te interesezi serios. Un caine de talie medie sau mare iti va sari gardul fara probleme daca chiar vrea.
Vaccinuri:
-6 saptamani: vaccin impotriva parvovirozei 10 lei
-8 saptamani: vaccin polivalent (tetravalent) 17 lei
-12 saptamani: vaccin polivalent (hexavalent) 17 lei
-14-15 saptamani: vaccin impotriva coronavirozei 10 lei
-6 luni: vaccin antirabic 10 lei, vaccinul antirabic poate fi facut incepand cu varsta de 6 luni.
Toti cainii sunt jucausi cand sunt mici, dar trebuie sa ii acorzi indeajuns timp, sa il educi, sa il dresezi, sa ai grija de el, pentru ca el sa devina asa cum iti doresti.
Eu unul ti-as recomanda cu multa caldura un labrador, superinteligent, poate fi si de paza. A 2a recomandare ar fi rottwailer, a 3a dobermann. Succes.

| LoWGuY explică (pentru florinflorescu):

Rottweilerul, dobermannul sunt de asemenea, caini de paza( caini rai), adevarat amstafful si pitbullul sunt mai rai, dar nu mi se pare o mare diferenta(un caine, si maidanez te poate omori si au fost multe situatii)..Beagleul cum ti se pare?

| florinflorescu a răspuns (pentru LoWGuY):

Da sunt caini de paza, dar sunt mult mai afectosi. Ce uitasem sa zic de pitbull, amstaff si rottwailer mai spre batranete pot sa inebuneasca. De asta prefer caini mai afectosi un pic, de asta cainele este prietenul cel mai bun, pentru ca se formeaza o legatura de prietenie adevarata, iei isi dau si viata pentru tine. De beagle, pana nu de mult nu imi placeau prea tare mi se pareau mai bleguti asa, dar unchiul meu are unul si e foaaaaarte dragalas si jucaus, a mai crescut si a inceput sa apere curtea, sa latre. Deci gandeste-te bine ce ai nevoie de la un caine si cum vrei sa fie si cat timp petreci cu el, asa cred ca vei face alegerea corecta.

| LoWGuY explică (pentru florinflorescu):

La Rott daca i se taie coada devine agresiv?

| florinflorescu a răspuns (pentru LoWGuY):

Asa se spune, dar chiar nu stiu sa iti dau un raspuns argumentat.
Parerea mea este ca ii faci o trauma din copilarie, pe parcursul vietii lui se poate razbuna intr-un anume fel, pe tine sau pe altii. Cam asa se intampla cu copii cu traume din copilarie, de aici si o agresivitate mai mare, la oameni, la caini chiar nu m-am documentat.

6 răspunsuri:
| UnBaiatAnonim4 a răspuns:

Buna!
Stai liniștit nu va putea sari acel gard. Daca tu ii vei oferi suficientă Afecțiune, trăind intr-un mediu prietenos nu va fi agresiv. Desigur o faza de agresivism o va purta mereu in el, care se va declanșa in momentul in care va considera ca esti in pericol sau teritoriul lui este pus in pericol. Părerea mea ar fi sa-l lași cat mai mult timp liber, pentru a se dezvolta armonios.Vaccinurile vor costa ceva doar in primile luni, fiind necesare un număr de vaccinuri ( pana la 6 luni se fac un număr mai mare de vaccinuri)iar dupa, cate un vaccin pe an... Antirabic (cred ca asa se numește) care costa 10 lei. Baia nu trebuie făcută foarte des, ti as recomanda 1 data la 2 saptamâni. Atât amstaf-ul cat si pittbul-ul sunt niște câini extrem de Inteligenți si afectuosi, dar eu personal ti-as recomanda amstaff-ul. Dar nu uita ambii sunt câini de paza ce necesita o oarecare atenție pentru a se dezvolta corect atât psihic cat si fizic. Iar informațiile de mai sus sunt valabile pentru ambii câini.
Sper ca te-am ajutat, si nu fa prostia de al tine închis.

| LoWGuY explică (pentru UnBaiatAnonim4):

Nu o sa il tin inchis toata viata, pentru ca se salbaticeste... Ziua nu prea imi vine sa il tin prin curte, deoarece, cum ai zis si tu, e caine de paza(folosit si in bataile canine), poate intra oricine in curte si simtind acest lucru il poate ataca, noaptea mi se pare un moment ideal pentru a-l scoate din padoc..Pe de alta parte, ce vrei sa zici prin dezvoltare psihica si fizica, se recanda sa il duc la un dresor?