| JustMee96 a întrebat:

Am primit cadou un pui de caine lup ce are 2 luni. Mentionez ca nu are nici un vaccin facut. Vreau sfaturi de la cunoscatori despre ingrijirea lui si foarte important, schema de vaccin ce trebuie facuta la aceasta rasa de caine. Fara linkuri si alte balarii! Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Schema de vaccin este la fel la orice caine, nu exista diferente. Iar ingrijirea este in general la fel ca la orice caine.
In primul rand are nevoie de deparazitate interna ( contra viermisorilor) si de vaccinuri, si daca doresti si deparzotare externa ( contra puricilor ). Pana cand nu a terminat schema de vaccin, nu are voie afara, puiutul nu are imunitate si poate capata boli mortale cum este paraviroza si rabia. Nu se fac toate vaccinurile toate de o data, ci dupa 15 zile de la primele vaccin se fac si urmatoarele, iar apoi in fiecare an toate o data. In perioada cand inca nu are toate vaccinurile facute, isi face nevoie pe lavete speciale pe care le gasesti la pet-shop ( il pui pe laveta cam dupa 30-60 de minute dupa ce a baut lichide, apoi el o sa stie ca doar pe acele lavete o sa isi faca nevoile, deoarece pe acele lavete isi simte mirosul). Incerca sa pui lavetele unde sa ajunga cu usurinta la ele.
Dupa ce termina schema de vaccin poate sa isi faca nevoile afara, de preferat sa il duci de 3 ori pe zi afara ( 2 ori e indicat la caini adulti), dar la ore cat de cat fixe, ca sa stie ca la ora x trebuie sa isi faca nevoile. Cat o sa fie pui (pana pe la 1-2 ani) are multa energie, deci trebuie plimbat destul de mult ca sa si-o consume, plus cu cat talia cainelui e mai mare, cu atat are nevoie de mai multa miscare, adica de mai mult timp afara).
Legat de mancare, mancarea de baza trebuie sa fie mancare de caini dar sa fie pentru juniori ( are toti nutrietii ca puiutul sa se dezvolte corect), poti sa ii faci si un fel de ciorba cu carne de pui/vita/curcan ( fara piele sau oase - oasele mai tarziu, cu inaintarea in varsta o sa ii faca probleme la stomac), ardei, orez, morcov, telina, pastarnac, verdeata ( marar, patrunjel), fara sare sau alt condiment.
Suplimentar poti sa ii dai si carne de vita/curca/ pui fiarta nesarata ( nu cruda, deoarece stomacul cainelui nu prea poate sa digere corect, plus carnea contine microbi si bacterii care ii fac foarte rau la stomac) lapte cu 1, 5 % grasime si branza nesarata ( ai grija la lapte, unii catei au intoleranta la lactoza, deci la lapte, si o sa faca diaree dupa ce il bea). La pet shop gasesti si suplimente gen batonase cu vitamine si calciu.
Cat o sa fie pui o sa aiba tendita sa roada, cam tot ce prinde in gura din cauza ca il manaca gingiile, dai incerca sa ii cumperi multe jucarii ( dar nu o sa renunte la a roade tot ce gaseste).
Baia este recomandata dupa ce termina schema de vaccin, adica dupa 3 luni sau acand termina toate vaccinurile deoarece daca raceste dupa baie, el are nevoie de antibiotic pentru a trata raceala si antibioticul anuleaza vaccinurile facute in perioada de 2 saptamani ( vaccinurile se incep de la 6 saptamani dar poate sa inceapa si mai tarziu, de la 6 saptamani nu mai are anticorpi, anticorpi ii avea de la laptele matern) si trebuie spalat musai cu sampon special pentru caini, deoarece samponul pe care il folosim noi are un ph ridicat si poate irita pielea sensibila a unui caine, de preferat sa il speli o data la 2 sapatamani, sau o data pe luna ( poti sa il speli si mai rar, dar nu mai des decat o data la 2 saptamani, ii iriti pielea).