| 03052003 a întrebat:

TPU am un motanel de 8 luni.Am doua intrebari:
1.De ce face febra daca il stropesc un pic cu apa in cap?
2.As vrea sa il scot pe afara, in lesa, in brate intr-o geanta etc.Nu ii este frica de straini.Dar mi-e sa nu se sperie de zgomote.Cum credeti ca as putea sa il calmez? Credeti ca ar fi o idee buna? Cei care ati incercat cum a fost?
Cine raspunde la toate intrebarile primeste funda
Thank you

Răspuns Câştigător
| Cat a răspuns:

Buna!

Iti raspund pe rand la intrebari:

1. Temperatura normala a unei pisici este intre 38 si 39, 2 grade Celsius. Ca sa iti dai seama daca e prea fierbinte pentru sanatatea lui, trebuie sa ii iei temperatura.
Intrebarea mai importanta aici e: de ce iti stropesti motanul cu apa in cap? Igiena si-o face singur, iar daca e vorba de joaca, e distractiv cel mult doar pentru tine.

2. Pisicile sunt animale teritoriale, care o duc cel mai bine atunci cand au ritualuri clare si a caror fericire nu depinde si nu e influentata de iesitul afara. De ce ai ajuns la concluzia ca pisica ta trebuie sa fie plimbata? Normalitatea oamenilor este diferita de cea a pisicilor si trebuie sa ai in vedere, inainte de toate, la ce necesitati ii va raspunde acest scos din casa pisicii.
Vei introduce pisica intr-un mediu care nu ii e familiar, e in continua schimbare, plin de zgomote si unde, cel mai probabil, nu ii va fi permis sa isi urmeze instinctele (sa vaneze, sa se urce in copaci, sa isi marcheze teritoriul temporar). Sa scoti o pisica in lesa e mai degraba un chin pentru ea.
Mai mult, daca vei insista in aceasta directie si motanul tau se va obisnui cu iesirile, ai foarte multe sanse ca apoi sa te trezesti cu el mieunand frenetic in fata usii de cate ori va avea chef de escapade. Si pentru el nu va conta ca e noapte, ca ploua sau e frig afara.
Un alt lucru de care trebuie sa tii cont daca insisti sa iti scoti pisica afara e pericolul de a lua paraziti (chiar si daca il tii in brate). In plus, daca nu e castrat, vei avea de gestionat si acest aspect hormonal, si te poti trezi ca apoi iti face pipi peste tot prin casa.

Poti sa ii asiguri fericirea pisicii tale in casa fara nici un fel de problema. Daca ii stabilesti ritualuri, te joci cu el (minimum 40 de minute in fiecare zi), il hranesti adecvat (dupa un program clar stabilit, nu cu mancare la discretie toata ziua) si investesti timp si dragoste in cresterea lui, totul va fi bine.

5 răspunsuri:
| Basthet a răspuns:

Bună!
1. De ce face febră orice copil mic dacă îl stropești cu apă în cap! E încă puiandru și e sensibil.
2. Trebuia să-l obișnuiești de mic de tot cu plimbările pe afară. Încearcă acum să-l duci în brațe, înfășurat în țesătura pe care doarme ( păturică, prosop, pulovăr). Bănuiesc că stai la bloc, mai bine ține-l în apartament și pe balcon. Riști să îl pierzi pe afară.

| Ohaithar a răspuns:

Nu găsesc o legătură între febră și apă, dacă face febră, îți recomand să o duci la un veterinar. În general pisicile nu au nevoie să fie scoase afară. Dacă ai o pisică curioasă, ai putea, dar e cam târziu să o înveți cu lesa. Dacă e sperioasă nu e o idee bună.

| 03052003 explică:

Nu am cum sa il pierd fiindca il voi tine ori in lesa ori in brate

| 03052003 explică:

Oameni buni exista vreo lege care sa zica ca pisica nu poate sa fie scoasa afara?! Da UNELE se sperie de oameni sau de zgomot.Dar Pitic al meu nu.Nu vad de ce nu ar avea voie atat timp cat nu intra in contact cu alte animale doar foarte putin cu pamintul.
De ce ele sunt private de aceasta fericire?!( Ohaithar )

| 03052003 explică:

Din pacate intrebarea nu mai este valabila
Nu mai are niciun rost sa comentati...