| Sophie26 a întrebat:

Urgeent! Am o catelusa pechineza si a ramas cu un caine mai mare... Acum, nu stiu cam cate zile are, dar a avortat deoarece are un pui iesit cu piciorusele afara si cu jumatate de burtica in afara. Ce sa-i fac daca avorteaza? Mi-e frica sa nu pateasca ceva. Puiul e putin mai mare ca un soricel. Ce sa fac? Ajutati-ma! Dau funda. E la mijloc viata catelusei mele de 2 ani si ceva.

Răspuns Câştigător
| DenissaRoxana a răspuns:

Au trecut 60 de zile de la imperechere?
Daca da, catelusa ta naste.dar nu este pozitionat bine puiul si trebuie sa o ajuti.
Incearca sa tragi usor de pui cand o vezi pe ea ca impinge, dar usor.
In general puii de pechinez sunt mici, dar nici ca un soricel, deci ceva nu e in regula si eu iti recomand sa mergi la veterinar.

3 răspunsuri:
| Sophie26 explică:

Am rezolvat problema cu bine. Puiul s-a nascut mort, deci a avortat. In plus, nu era vremea sa nasca. Si am rezolvat cum mi-ati spus, am tras de pui incet, a iesit cu tot cu placenta, iar puiul era cat un sobolan de mare. Cel mai probabil, rasa cainelui cu care s-a imperecheat, a fost mare, iar puiul in burtica ei micuta, s-a axfisiat. Va multumesc de raspunsuri.

| Sophie26 explică:

Se chinuise vreo 5-6 ore, dar daca mai asteptam, murea si ea... crying( Acum, din fericire, e totul bine si isi revine.

| Kamelyama a răspuns:

Du-te la veterinar sau incearca sa o tragi incetisor de pui cat sa nu se raneasca.

Mai bine te duci la veterinar.