| CatalinCatutz a întrebat:

Vreau sa imi iau un Pitbull, mascul, dar am cateva nelamuriri:
1.am inteles ca iarna nu prea suporta frigul,daca ii cumpar o hainuta si il tin in cotet calduros, bine facut, are vreo problema?
2.cand il cumpar la 2-3 luni,cat timp trebuie tinut in casa? Stau la tara si am o curte cat de cat, dar il pot scoate la alergat, o sa il tin afara dupa...
3.mai am un caine foarte frumos de talie mica, nu stiu daca se vor intelege sad
4.cea mai mare temere ar fi ca dupa 2 ani sa nu devina agresiv,NU o sa il duc la dresaj, o sa incerc eu singur sa il dresez, o sa ii aloc timp si atentie.Deci cand o sa creasca si o sa fie "fioros" sa nu atace.
Am 16 ani, stiu ca trebuie sa am 18 si toate regulile, o sa il scot mereu la plimbare in lesa si cu botnita pusa(minim o ora pe zi), vreau sa iau un pui undeva la 2-3 luni.
Imi place foarte mult aceasta rasa, dar totusi, imi recomandati alta rasa? sau sa incerc cu acesta?

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

Buna,
Am sa iti raspund intrebarilor tale cum stiu mai bine:

1. Fiind o rasa de cain de talie medie/mare, bineinteles ca rezista in curte, o sa ii placa mult mai mult decat in casa, insa nu cand este pui. Pe la 4-5 luni il poti scoate mai mult afara sa il obisnuiesti. Daca vrei sa il cumperi acum, iti recomand sa il tii iarna asta in casa si sa il muti afara doar din primavara, insa nu il tine numai in casa, ziua cand e soare lasa-i libertatea sa alerge si sa isi consume energia, chiar daca este pui, atata timp cat nu doarme in frig nu i se va intampla nimic. In legatura cu hainutele, nu prea cred ca o sa le suporte pe el. Eu am un amstaff si nici nu vrea sa auda de haine.

2. Cum spuneam mai sus, e indicat sa il tii in casa cat e puiut, obligatoriu pana ii faci toate vaccinurile si isi formeaza cat de cat sistemul imunitar. Dar pe perioada cat dureaza pana ii faci toate vaccinurile poti sa il scoti si sa il supraveghezi sa nu manance de pe jos sau sa ia contact cu alti caini maidanezi.

3. E posibil sa se inteleaga si cu cel mic. Cainele de rasa mare trebuie socializat inca de mic cu alti caini/oameni pentru a se invata sa fie prietenos si sa nu reactioneze violent cand vine cineva in curtea ta. E importanta educatia pe care i-o oferi, cum il inveti, asa il ai.

4. Nu are de ce sa devina agresiv. Sigur ai auzit astfel de lucruri de la alti oameni sau de pe internet cum ca pitbulii ar fi agresivi sau violenti. Nu e asa, un caine e asa cum e stapanul. Daca esti bland si bun cu el, si cainele va fi la fel. Asta nu inseamna ca trebuie rasfatat si sa i se permita orice. Trebuie sa fii ferm, sa te respecte dar nu trebuie sa fii tu violent cu el.
Nu o sa atace pe nimeni atata timp cat vede ca tu esti in siguranta, se va obisnui cu persoanele care vin la tine si le va simtii dupa miros, il vei putea lasa si liber cand vine cineva la tine, dupa ce cunoaste omul, nu ii mai are grija. Fioros oricum o sa fie, in general rasa pitbull si amstaff sunt fiorosi ca si aspect.

Totusi, ca sa stai mai linistit, iti recomand sa iti cumperi amstaff, fizic au aceeasi tinuta, insa sunt mai cuminti. Sunt foarte prietenosi cu copii.

Daca mai ai intrebari, te rog sa le pui. happy

| CatalinCatutz explică (pentru frostxtq):

Mersi mult, am vazut ca lumea merge mai mult pe amstaff, probabil o sa imi cumpar unul, o sa il tin si in casa bineinteles cand e frig, dar mai mult afara sa il pun la alergat laughing

| frostxtq a răspuns (pentru CatalinCatutz):

Cu placere.
Da, e de preferat amstaff-ul pentru ca e mai cuminte si mai calculat decat un pitbull. Oricum, in Romania nu sunt permisi cainii pitbull (rasa PURA).

| Cristian_Andron_2001 a răspuns (pentru frostxtq):

Nu este adevarat eu am rasa pura talie mica

| Cristian_Andron_2001 a răspuns (pentru frostxtq):

Nu este adevarat eu am rasa pura talie mica...

24 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nici un caine nu prea suporta frigul, mai ales daca e un pui.
Nu are voie afara daca nu are vaccinurile facute, deorece nu mai are anticorpi din laptele mater si orice boala care poate sa o ia poate sa fie fata ( mai ales rabia si paraviroza).
Deci, sfatul meu, iarna acesta tine-l in casa, e mult prea mic sa il lasi iarna in frig ( chiar daca il imbraci, s-ar putea sa nu iti accepte haina si sa o rupa de pe el). Am vazut recent la cainele vecinei mele ( stau si eu la curte) ca a paralizat cu picioarele din spate de la frig ( e un pui de vreo 4 luni, rasa mica si o tinea afara), momentan e in casa si da semne ca se vindeca.
Partea cu intelegerea o sa depinda de ei 2, nu ai de unde sa stii asta decat in momentul cand se intalnesc.
Nu o sa devina agresiv daca il educi corect, adica daca ii oferi iubire si nu il bati si nu il chinui o sa devina bland ( bine in limita bunului simt). Conteaza mult cum il cresti si cum il educi.
Iar legat de rase de caini, eu nu ma dau in vand dupa ele, iubesc animalele indiferent de rasa, am un pechinez corcitura de 14 ani, si un maidanez de talie medie de aproape 1 an ( care isi distruge cusca si mereu am ce ma lupta cu cusca sa o repar, ca na, ii ploua si ii este frig apoi).

| Ademira a răspuns:

Daca il vrei pentru paza, mare greseala faci. Nu rezista la frig, la fel ca majoritatea cainilor de rasa. Deci tinut afara, adio. Daca vrei sa se inteleaga cu cainele, ii lasi impreuna de cand e el mic iar ca sa se inteleaga cu alti caini si oameni, il socializezi cu caini si oameni. Daca tu crezi ca unui amstaff ii ajunge cam o ora de miscare pe zi, nu, clar nu. Trebuie sa alergi cu el. Cel mai eficient mod de a-l obosi si de a nu te obosi de tot pe tine, e sa il pui sa alerge pe langa tine cand mergi cu bicicleta. In legatura cu recomandarile unei alte rase, nu ai scris ce iti doresti de la un caine.

| frostxtq a răspuns (pentru Ademira):

Scuza-ma, cine spune ca cei de rasa nu rezista la frig?
Mai ales daca e pitbull, au o rezistenta deosebit de mare la durere, frig. pentru asta sunt renumiti. Sunt caini de talie mare, au nevoie de spatiu, curtea e perfecta pentru ei.

| LaLaura a răspuns (pentru frostxtq):

Iti raspund eu la intrebare.
Cainii de rasa nu sunt asa de rezistenti la frig precum cei maidanezi ( de pe strada), de ce? pai pentru ca cei de rasa nu sunt nascuti efectiv in frig si nu au generatii in spate nascute in strada( au anticorpi formati datorita ca s-au nascut si crescut in strada), un puiut de rasa, nascut si crescut pana la varsta de 3 luni in casa, la caldura, e net inferior unui pui nascut si crescut in strada ( ma refer ca e inferior in privinta adaptarii la schimarile bruste de temperatura si deci poate sa se adapteze mai greu la frig).
Da, cainii de talie mare au nevoie de multa miscare, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii ti la frig, mai ales ca el ( organismul lui) nu e obisnuit cu frigul si s-ar putea sa faca pneumonie sau sa raceasca.
Deci, cainele de rasa nu e calit, cum se mai spune pe romaneste.

| frostxtq a răspuns (pentru LaLaura):

Nu te supara, dar vorbesti in necunostinta de cauza, poate ca ti se pare ca tot ce spui e logic, insa eu am un astfel de caine si in familia mea multe persoane au amstaff, este practic o rasa obisnuita in familia mea. Cumnatul meu il tine in curte de mic si niciodata nu a racit si nu i s-a intamplat absolut nimic. Cat e micut e normal sa fie tinut in casa, dar daca e scos afara in fiecare zi cate putin, treptat isi formeaza sistemul imunitar si anticorpii de care are nevoie.
In plus de asta, cainii amstaff, pitbull, boxer (in general cei 3, dar cel mai mult amstaffii si pitbulii) sunt considerati si au fost mereu caini de lupta. Se nasc "caliti" si rezistenti la lupte, agresivitate si multe alte lucuri mai brutale decat frigul. De aceea oamenii spun ca de la varsta de doi ani devine violent, datorita reputatiei pe care o au.
Cainii maidanezi sunt rezistenti la frig deoarece nu au de ales si cu toate acestea nu toti sunt la fel de rezistenti, multi mor chiar cand se nasc chiar daca generatiile anterioare au rezistat.

| LaLaura a răspuns (pentru frostxtq):

Crede-ma cand iti spun ca nu sunt in necunostere de cauza, daca nu ma crezi, intreaba un veterinar si o sa iti raspunda fix la fel. Chiar te sfatuiesc sa intrebi ( nici un veterinar adevarat care iubeste animalele nu o sa iti recomande sa ti un caine, orice caine la frig).
Nu e musai sa raceasca la frig un caine ( orice caine), cum nu e musai sa se imbolnavesca daca nu ii faci vaccinurile, dar de ce sa nu previi?
De ce sa chinui animalul in frig sa vezi daca e rezistent sau nu?
Acum depinde si in zona unde locuiesti, dar nu cred ca pot sa ti un amstaff, la -25 de grade afara si sa iti spui ca nu ii este frig, ca de fapt ii este cald, si inca un lucru, amstaff nu are blana bogata, fata de un ciobanesc ( care are 2 straturi de blana) deci amstaff nu e un caine rezisten la frig prin natura sa genetica.
Parerea mea e ca daca tot iubesti un animal, indiferent de rasa sa, nu cred ca iti doresti sa stea afara sa inghete de frig ( sincer acum la -25 de grade iarna e greu de rezistat) si mai ales ca il si cumperi, dai bani pe el ca sa iti bati joc de el si sanatatea sa.

| frostxtq a răspuns (pentru LaLaura):

Dar nu a spus nimeni ca trebuie tinut la -25 de grade. Sa fim seriosi, iernile nu mai sunt cum au fost odata si in plus de asta exista custi pentru caini foarte bine izolate unde nu intra frigul deloc. In plus de asta, in noptile extraordinar de reci poate sa doarma in casa, nimeni nu a spus ca trebuie tinut absolut mereu afara. Insa crede-ma ca un astfel de caine iubeste curtea si libertatea. Incearca sa tii un amstaff sau un pitbull doar in casa, sa fie spatiu suficient, nu conteaza, o sa se plictiseasca si pentru el o sa fie un chin. Crezi ca nu m-am informat inainte sa imi cumpar unul? Fii sigura ca din moment ce am un caine ii ofer tot ce e mai bun si ma preocupa sanatatea lui si tot ce tine de mediul lui de viata.
Daca e sa se imbolnaveasca, o poate face si daca e tinut in casa, in puf si la primul contact cu aerul sa ia vreun virus datorita faptului ca nu i se da sansa sa exploreze si sa simta pe pielea lui lumea de afara.

| LaLaura a răspuns (pentru frostxtq):

Cu incalzirea globala iernile sunt mult mai aspre decat au fost inainte, anul trecut au fost locuri unde termometrul a aratat si -30 de grade.
Eu locuiesc in Mangalia, e un oras la mare, deci normal ar trebui sa fie cel mai cald din tara pe timpul ierni. Eu prin clasa a 7 am invatat la geografie ca e singurul oras unde temeratura este de 0 grade iarna, dar de vreo 7 ani s-au inregistrat si -15 grade la Mangalia, iarna. Deci e foarte frig.
Daca citeai ce am scris eu iti dadeai seama ca nu sunt adepta tinutului nu mai in casa, chiar am spus, e un caine de talie mare si are nevoie de multa joaca, plimbare si alergare ca sa se dezvolte complrt, atat fizic, cat si psihic ( orice caine prefera sa se joace afara mai mult decat in casa).
Cainele nu e o pisica, deci e scos regulat afara ca sa isi faca nevoile deci e obisnuit cu microbii si aerul de afara, atat timp cat e vaccinar, nu se imbolnaveste fie si daca traieste la bloc ( am caine de 14 ani crescuta la bloc si nu s-a imbolnavit niciodata ca a luat vreo viroza de afara din cauza ca a fost crescut in puf). Si crede-ma ca cainele meu, chiar daca traieste la bloc a exploatat lumea ( a fost la munte, a inotat in mare, a fost in Suceava, chiar si in Spania, peste tot a fost cu mie, nu a astat doar in casa, nu as putea tine un caine doar in casa, as fi eu deprimata inaintea cainelui).
Iar intrebarea pusa de CatalinCatutz a fost daca isi cumpara un pitbul poate rezista afara ( tinut doar afara, chit ca ploua sau e frig), iar raspunsul meu este si va fi NU, deorece nu e un caine genetit rezisten la frig, plus ca e un caine de rasa pui ( fara anticorpi si fara rezistenta la frig).

| frostxtq a răspuns (pentru LaLaura):

Bine, pastreaza-ti parerea iar eu mi-o pastrez pe a mea. Fiecare stie mai bine cum sa-si creasca animalul de companie. Parerile sunt si vor fi mereu diferite.

| LaLaura a răspuns (pentru frostxtq):

Logic ca da, dar din cand in cand mai intreaba si un veterinar, unele pareri pe care le ai sunt eronate. Daca esti dispusa sa stii mai multe despre un animal, cere un sfat unui veterinar, nu te mai lua dupa cutarica si x-uletu care au ei caini si se pricep.
O seara buna.

| frostxtq a răspuns (pentru LaLaura):

Tu chiar crezi ca eu ascult parerile tuturor cum fac altii? Eu ma informez singura si gresesti foarte mult daca te gandesti ca nu am vorbit cu un veterinar despre tot ceea ce inseamna ca ai un caine.
Am avut caine de cand ma stiu si consider ca sunt in masura sa spun ca stiu tot ce se poate stii despre cestia, altfel nu m-as bate in argumente cu tine. stiu prea bine sa ascult sfaturile altor oameni in legatura cu domeniile la care nu ma pricep, insa aici nu este cazul.

| LaLaura a răspuns (pentru frostxtq):

Atunci te-ai informat eronat si mai ai multe de invatat.
Eu nu ma bat cu tine cu argumente, imi pasa doar de animale, si ma deranjeaza cand se aplica pe ele cunostinte eronate, ( iar tu mai ai cateva scapari) pentru ca ele nu au nicio vina.
Deci, omul cat traieste invata, asta daca vrea.
O seara buna, si fara suparare, fiecare cu parerea lui, dar gandeste-te de 4 ori inainte de a face un lucru pentru un animal, nu stii niciodata cat de fragil este pana nu e prea tarziu.

| frostxtq a răspuns (pentru LaLaura):

Tu sustii foarte ferm ca eu am argumente eronate, nu pui la indoiala nicio clipa ceea ce spui tu. Crede-ma ca nu esti in masura sa dai sfaturi. Nu e nevoie sa gandesc de 4 ori inainte un lucru pe care il stiu de o viata.
Daca iti pasa atat de mult de animale, fa ceva mai util decat sa imparti pareri aiurea aici, nimeni nu are nevoie de ele.
Ceea ce stii tu despre maidanezi si animalele pe care le ai e una, e o parere si o idee, e ok si iti respect ideea chiar daca nu e corecta, insa ceea ce stiu eu despre animalele de ras, mai exact cainii si mai exact amstaff/pitbull e altceva si tu nu ai dreptate oricat te-ai stradui sa pari in tema cu acest subiect.

| LaLaura a răspuns (pentru frostxtq):

Si medicii gandesc de 4 ori inainte de a lua o decizie chiar daca au o invatat o viata, de ce? pentru ca te joci cu viata unei fiinte.
Cand o sa cresti mai mari o sa intelegi ce inseamna sa rumegi un pic mai mult si ca faptele tale au si consecinte.
O mica curiozitate, cu ce am gresit? ce idee e incorecta? Asa de curiozitate.

| frostxtq a răspuns (pentru LaLaura):

Tu ai impresia ca vorbesti cu o persoana de 12 ani, sau cum de esti asa sigura ca o sa inteleg ce inseamna "sa rumeg mai mult" cand voi creste? Draga mea, te inseli in toate privintele. Mai ales cand sustii atat de convinsa ca aceasta rasa de caini nu rezista la curte. Iti sigerez sa te informezi inainte. Nu inteleg cum poti sa fii atat de insistenta cu o parere cand nici macar nu detii un astfel de exemplar.
Ti-am spus, in familia mea e un caine obisnuit si multi astfel de caini au crescut sub ochii mei in diverse medii, de la apartament, garsoniera, casa etc. Stiu care este mediul cel mai potrivit pentru ei si stiu prea bine cum se dezvolta si cat de sensibili sunt.
Spre deosebire de tine, eu nu dau raspunsuri aiurea pe acest site doar pentru a primi voturi sau funde, ci raspund cand stiu despre ce vorbesc si pot sa ofer un sfat util

| LaLaura a răspuns (pentru frostxtq):

Nu stiu cati ani ai si nici nu imi pasa.
Nu trebuie sa am o rasa anume sa stiu ca si cainii pot avea probleme de sanatate din cauza frigului
Cum am spus, de ce sa nu previi?
Nu stiu de cate ori ai fost tu la un veterinar, dar eu de cate ori am fost am intalnit multi caini de toate rasele cu pneumonie, rosu in gat, apa la plamani, paralizie temporara de la frig, amputare din cauza ca a degerat si sa vezi chestie, erau de rasa, rase medii, mari care stateau in curte.
Nu imi pasa de voturi si nici de funde, daca nu observi nu ma avant la capioana zile si nici nu astept niste funde, iar daca crezi ca acele cazuri despre care ti-am scris mai sus sunt eronate, draga mea ai o perceptie gresita ce inseamna bine si rau.
Si ca sa iti spun un secret nu stau pe acest site pentru funde, am avut o absenta de 2 ani, daca eram o asa mare avara de funde si voturi nu riscam sa pierd 2 ani. Si moment mai mult de 10 raspunzuri pe zi nu dau, nu prea am timp, invat pentru scoala de soferi si de grefieri.
Ps. M-ai interpretat gresit.

| frostxtq a răspuns (pentru LaLaura):

Sunt convinsa ca parerea pe care o am despre tine este corecta pentru ca tu, cu fiecare raspuns pe care il dai imi confirmi ca nu m-am inselat. Daca unii oameni sunt iresponsabili si isi lasa animalele sa se imbolnaveasca, e problema lor, ei au de tras si de umblat pentru respectivul animal. E pacat, insa fiecare e responsabil de faptele lor.
Cainele meu nu a fost bolnav niciodata, am avut mereu grija de el, a iesit afara pe orice anotimp, de la zapada la canicula si nu a avut nici cea mai mica problema. Poate pentru ca am stiut care sunt limitele.
De aceea cand spun ca un astfel de caine tinut la curte nu va pati nimic, o spun pentru ca baiatul acesta care a pus intrebarea, din moment ce isi doreste un caine de aceasta rasa si a pus intrebarea sa se informeze, sunt convinsa ca va avea grija de el si daca vor fi -100 de grade, nu il va lasa sa inghete afara.
Cainele meu nu a avut nevoie de vizite la veterinar decat pentru controale de rutina si pentru vaccin si mereu am auzit doar cuvinte de lauda pentru el, atat referitoare la aspectul fizic, cat si pentru sanatate, lucru care dovedeste ca informatiile mele legate de cum sa cresti si sa ai grija de un amstaff nu sunt eronate chiar deloc. happy

| frostxtq a răspuns (pentru frostxtq):

Si cand spuneam de funde, o spuneam pentru ca dai dovada de dorinta pentru ca raspunsurile tale sa fie apreciate.
Azi probabil o sa fie a 3-a zi consecutiva in care obtin titlul de campion al zilei si nu sunt ahtiata dupa acet titlu. Putin imi pasa, pana la urma totul e virtual, eu vreau doar sa ajut si sa impartasesc cunostintele mele si altor persoane.

| LaLaura a răspuns (pentru frostxtq):

Si vice-versa legat de tine.
Multa sanatate cainelui tau, sa imbatraneasca fericit si sanatos, si o sa vezi cand o sa inainteze in varsta, o sa te gandesti de 4 ori cand o sa iei o decizie in privinta lui, deoarece el se schimba, organismul in sine o sa se schimbe, ce i-a facut bine acum, s-ar putea sa nu ii mai faca bine mai incolo. Un medic veterinar iti spune ceva, altul altceva, si atunci crede-ma ca trebuie sa te gandesti nu de 4 ori ci de 100 de ori ce e mai bun pentru el.
Eu iti doresc sa nu ai probleme de sanatate cu el nici cu inaintarea in varsta pentru ca crede-ma ca e groazinic ca animalul tau iubit sa atarne la mila destinului si nu ai ce sa ii faci, medicul veterinar sa dea din umeri si sa iti spuna ca depinde doar de caine. Nu ii doresc la nimeni sa se chinui cu animalul de companie.
O seara buna si numai bine.

| frostxtq a răspuns (pentru LaLaura):

Crede-ma ca stiu, am trecut si prin clipe groaznice. Am avut un alt caine inaintea acestuia si veterinarul nu a facut nimic in privinta lui. Stiu prea bine cum e sa pierzi un animal drag si cum e sa suferi si sa nu ai incredere in medici. La fel iti doresc si eu tie si cainelui tau, numai bine si multa sanatate. E cea mai importanta. O seara buna!