Întrebare recomandată | Aalexander a întrebat:

Vreau sa-mi iau o broasca testoasa. Mere una sau trebuie sa-mi iau 2 sa nu se simta singura prima?

20 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Iti poti lua cate vrei, dar ar trebui sa stii ca ingrijirea unei broaste nu este un lucru simplu. Din contra, cu cat broasca creste, cu atat lucrurile se complica. Are nevoie de mai mult spatiu, apa curata, mancare si nu e deloc usor sa stai sa schimbi apa la un acvariu mare.

Daca iti cumperi un acvariu mare de la inceput, il poti lua direct cu toate accesoriile (filtrul, neon, pompa de aer) si te ajunge undeva la 600 de lei.

Celelalte accesorii costa intre 50-80 de lei fiecare (insula pentru broasca, plante, pietre).

Totusi, asa cum am spus, va fi complicat sa stai sa schimbi apa la un acvariu de cel putin 100 de litri. Broasca murdareste foarte repede apa. In plus, daca vrei un filtru foarte bun trebuie sa platesti pe putin 300 de lei ca sa iti faca fata la cantitatea respectiva de apa.

Gandeste-te bine inainte de a cumpara o broasca. Daca ai timp sa o ingrjesti si daca ai posibilitatea asta.

Pa.

| BiuL a răspuns:

E ok si doar una, asa are si sora mea de cativa ani si nu se simte singura

| T0T a răspuns:

Da mai bine îți iei 2, ar fi nasol să fie singură, vorba ta. Și eu am avut țestoase, am avut 2.

| WarriorCat a răspuns:

Merge si una.

| ABCD122 a răspuns:

I-ati cate vrei. Daca cealalta se simte singura stai tu cu ea big grin

| noone33 a răspuns:

Poti sa iti iei cate vrei. Poti si una.Sta linista.Dar daca iei 2 te poti trezi ca sunt una peste alta.sti la ce ma refer?

| LoveBlueSky a răspuns:

Buna! Cum doresti dar cred ca mai bine doua...

| CLU a răspuns:

Poti lua una dar ar insemna sa o bagi putin mai mult in seama
FUNDA TE ROG

| Anonim9988 a răspuns:

Broastele testoase sunt animale solitare. poti lua una singura.

| NetworkMaster02 a răspuns:

Eu as zice sa iti iei 2.

Răspuns utilizator avertizat
| MaDaLyNa144 a răspuns:

Pai,poti sa iei 2 dar daca o sa te trezesti cu pui de broasca testoasa pe langa tine nu stiu ce o sa facihappy Eu am patit asa.Doar ca am patit cu hamsteri happy si au facut 3 pui. Dar daca tu iti doresti o familie de broaste eu ma bucur happy baftawinking

| diana1211 a răspuns:

Poti sa iti iei doar una.

| AndreyaMaria000 a răspuns:

Broastele testoase nu sunt reptile de familie (care sa intemeiasca neaparat o familie). Este indiferent.Dar depinde! Nu iti lua doi masculi ca vei gasi unul mort pe acolo...si dc iti iei doua femele nu vei avea mari probleme.Dar mai bine ia-ti un mascul!

| AndreeaAndreea2000 a răspuns:

Am si eu o broasca testoasa.O am de 6 ani.Nu trebuie sa-ti mai multe. Daca are compania ta si o ingrijesti sse va simti bine Papa

| BoBo2003 a răspuns:

Cred ca merge si una pentru ca mai mult contează cum le îngrijești nu câte sunt.

| Mirelus778 a răspuns:

Nu cred ca s-ar simti singura, nu sunt specialist, dar orice e posibil, adica eu am avut una singura si dupa cateva zile a fugit, parea cam trista, dar puteau fi alte cauze.
Si scuze ca sunt off topic, dar poate sa ma ajute cineva? Cine stie cum il cheama pe tipul asta? https://www.facebook.com/......371636277/

| Teqiller20022811 a răspuns:

Ia doua pentru ca dac iei una te plictisesti... asa cu doua sau chiar mai multe... te mai joci si tu. Dar! Trebuie sa le iei un acvariu foarte spatios si sa le ingrijesti bine de tot ca altfel mor

| M7a7r7i7a a răspuns:

Cred ca 2 daca vrei.Mie mi se pare mai bine