Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa sterilizez pisica si am auzit ca ceea mai simpla forma de a o steriliza este sa ii administrez anticonceptionale injectabile.
intrebarile mele sunt:
La ce varsta se poate steriliza o pisica(a mea are 5 luni)
Care sun riscurile administrarii de anticonceptionale injectabile(am auzit ca pot suferi de anumite boli)
Care este cea mai buna metoda de a steriliza o pisica?
Radpundeti cei care se pricep nu va dati cu parerea.

Răspuns Câştigător
| pilaf a răspuns:

Cea mai bună metodă de a steriliza o pisică (femelă) este castrarea (scoaterea ovarelor pe cale chirurgicală). Anticoncepționalele funcționează cu o marjă de eroare. Poți sterliza o femelă începând cu vârsta de 6 luni.

Dacă dorești să sterilizezi un motănel, așteaptă până împlinește un an, apoi procedează la fel, castrare pe cale chirurgicală.

Pisicile castrate au nevoie de mâncare special creată pentru ele, care nu conține anumiți compuși chimici care ar putea provoca crize biliare (deci nu e un moft, e ceva necesar pentru ca pisica ta să fie sănătoasă și să te bucuri de compania animăluțului tău cât mai mult timp).

La magazinele specializate se găsește astfel de hrană specială.

Înainte de a castra animalul, asigură-te că e deparazitat cu maxim 48 de ore înaintea intervenției, și că nu mănâncă nimic cu minim 12 ore înainte de operație. Are voie doar să bea apă până la intervenție.

Oricum, aceste informații îți vor fi oferite de medicul veterinar, atunci când faci programarea. Multă baftă.

1 răspuns:
| Teodorel a răspuns:

6-7luni
Anticonceptionale