| anonim_4396 a întrebat:

Vreau un Ciobanesc German, dar stau la apartament!
Chiar imi doresc un caine de talie mare, dar mereu aud:"Il chinui, n-o sa-l scoti afara, ce faci cand incepe scoala?" Numai de-astea aud. Am citit totusi in multe locuri ca nu prea conteaza pentru caine in ce mediua traieste, atata timp cat e ingrijit bine, iubit, si scos la alergat. (Sunt dispusa sa incerc si alte rase de caini insa tot mari, si care nu lasa mult par. Stiu ca acesti caini naparlesc si ei, am considerat si Chow-Chow sau Collie, pentru ca aparent se adapteaza la un apartament, dar cred ca pur si simplu sunt prea imblanati.) Sugestiile si parerile sunt bine-venite!

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Ciobanestii germani sunt o rasa de caini activi si nu se adapteaza bine la apartament. Pentru asta s-ar potrivi mai bine greyhound englez sau dog german.

| UnPisic a răspuns (pentru Zenithf):

Mersi de raspuns, si eu m-am gandit mult la chestia asta. Dar de unde asa rase in Romania? Si sa le aduc de afara sau fara sa dau o gramada de bani pe ei nu prea merita...

| Zenithf a răspuns (pentru UnPisic):

Incearca sa obtii informatii de aici: https://www.facebook.com/RomanianGreatDanes

| UnPisic a răspuns (pentru Zenithf):

Multumesc!

| Zenithf a răspuns (pentru UnPisic):

Ywwinking

| Zenithf a răspuns (pentru UnPisic):

Inca ceva, un caine de rasa este scump, dar daca nu are pedigree sau ii metis, atunci este mult mai ieftin. Si metisii sunt si mai sanatosi decat cei de rasa pura. Dar pentru mai multe informatii apeleaza la cineva care se ocupa cu cresterea lor.

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ai punctat bine - "si scos la alergat". Legat de napirlit... esti dispusa sa faci curat ZILNIC prin toata casa in urma lui? Eu nu sint ciine, dar napirlesc si mi-e a dracului de greu sa am grija sa nu se transforme in grajd aici. Esti dispusa sa alergi cu ciinele MACAR o ora IN FIECARE ZI? Nu de alta, dar tot vad o vita de pustoaica cu un superb husky care sta la cioace cu prietenele si bietul ciine legat de o banca. Cind o sa aud ca a omorit-o in somn, nu o sa imi para deloc rau.

| UnPisic a răspuns (pentru KodrutZ):

Da, sunt dispusa. (acum am decis sa trec la un Labrador de fapt, pentru ca ma gandesc ca ar putea fi unpic mai usor, la partea cu dresatul cel putin)
Si in nici un caz n-as sta cu prietenele sa vorbim in parc pentru ca cele cu care ies eu, toate au caini. (mici sau mari) deci poate am sta 5 minute pe o banca cand am ajunge la "destinatie" dar mai mult nu.

| OneGirl15 a răspuns:

Singura ai spus ca pentru un caine e important sa fie scos la alergat. Daca esti dispusa sa iesi in fiecare zi cu el in parc, tot respectul! Vei vedea ca peste maxim o luna, vei obosi. Si mie imi plac mult cateii, mai ales Husky.

| aurelian_5784 a răspuns:

Un profesor de al meu are ciobanesc german si sta la apartament dar il tine in casa si are foarte mare grija de el si il scoate mereu la alergat si il dreseaza...deci nu conteaza unde sta atata timp cat stii cum sa l faci sa si consume energia