| mihneabulijr a întrebat:

Zice-ti-mi tot ce stiti despre ciobanesc german ce mananca mentalitatea etc tot ce stiti e urgent! va rog mult

5 răspunsuri:
| Λησηумσцѕ a răspuns:

Câinele este docil, atașat până la moarte de stăpân. Este ușor de educat pentru că marea lui plăcere este să facă pe placul stăpânului. Este liniștit și ușor de abordat, înțelegător și încrezător în stăpân. Este un cavaler care te va însoți pretutindeni cu eleganță, echilibrat afectiv, foarte ager, iute și cu reacții tipice câinilor de pază și protecție. Se adaptează rapid situațiilor neprevăzute. Educarea lui necesită fermitate din partea stăpânului, dar nu suportă tratamentele dure sau brutale.
Câinele ciobanesc german este un câine inteligent, echilibrat și deosebit de devotat, cu un temperament puternic, dar ușor adaptabil oricăror condiții. Perseverent, agil, îndrăzneț și muncitor, câinele își duce mereu la bun sfârșit sarcina.
Mancarea: carne (vita, gaina, gasca, pui, oaie) iar in cantitati mici cea de miel si porc.
Produsele de abator nu sunt indicate pentru el: (organe, oase sub forma de praf, lapte si derivatele lui, grasimi animale.
Dresajul unui Ciobănesc german ar trebui să înceapă de la vârsta de 7-8 săptămâni pentru că creierul lui absoarbe repede informațiile, însă poate dura câteva luni până le va înțelege complet.
Sper ca te-am ajutat.
Ceau!

| Dodgge a răspuns:

Daca ai atitudinea potrivita pentru dresaj o sa reusesti.

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Mamanca mancare de caine, simpla.
Ei sunt foarte fideli, odata, am avut unul si m-a salvat, chiar daca a murit sad. In fine, e foarte tare, si e usor de dresat )) Bafta!

| mihneabulijr explică (pentru Bpr_Vlas_1997):

Multumesc, ai vreo idee cum i pot dresa singur fara sa il duc la vreo scoala?