| Hayly a întrebat:

Am 19 ani si vreau sa imi fac buletin, e prima documentare.pot sa-l fac fara parinti?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti proprietar atunci poti sa il faci singur, daca nu trebuie sa mergi cu parintii sau cu cineva care sa te ia in spatiu

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se poate doar în anumite "condiţii" ( vezi detalii mai jos, în link )...

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani sau înainte de expirare!

Poţi să-ţi schimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi alte detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

Toate cele bune!

| GothAndree a răspuns:

Nu trebuia la 18? nu stiu daca poti sa tii-l faci fara parinti..., doar dupa al 2-lea buletin. adica nu sunt sigura, incearca, poate poti...

| marinellu98 a răspuns:

Buna daca este primul tau act documental e necesar ca sa fie prezent unul din parintii tai, pentru ca ei trebuie sa semneze o foaie si sa depuna o cerere...laughing