| Hulea_Danut_1982 a întrebat:

Am dat in judecata statul roman pentru a-mi lua inapoi banii dati la taxa de poluare, asta acum 2-3 ani,mi-am luat avocat care ulterior am aflat ca e doar biet jurist, care poate din incompetenta sau alte motive nici pana astazi nu a reusit solutionarea cererii privind taxa de poluare. Intrebarea mea vine deoarece de curand mi-a solicitat verbal si apoi pe mail sa-i transmit CNP(numar care eu stiu ca nu se da) Tin sa precizez ca tipul nu mi-a castigat increderea... As dori sa stiu daca sa-i dau CNP si daca il dau i-si poate insusi banii (taxa de poluare) sau il poate folosi in alte scopuri care sa ma afecteze pe mine?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-i dai CNP, poate ii trebuie la judecata.
Nu poate face nimic cu CNP-ul, fara actul tau de identitate.

1 răspuns:
| feysofit a răspuns:

Legea Legii 677 /2001 Art. 8:
(1)Prelucrarea codului numeric personal sau a altor date cu caracter personal având o funcţie de identificare de aplicabilitate generală poate fi efectuată numai dacă:
a)persoana vizată şi-a dat în mod expres consimţământul; sau
b)prelucrarea este prevăzută în mod expres de o dispoziţie legală.
(2)Autoritatea de supraveghere poate stabili şi alte cazuri în care se poate efectua prelucrarea datelor prevăzute la alin. (1), numai cu condiţia instituirii unor garanţii adecvate pentru respectarea drepturilor persoanelor vizate.

Din punct de vedere decizional, relatia avocat client implica incredere daca nu exista... nimic nu va merge bine!