| 07062001acm a întrebat:

Am internet de 100mbps, daca imi iau un router wireless de 300mbps mi-ar merge bine?

15 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Ar merge ok, dar sa nu crezi ca daca iti iei router de 300mbps iti va duce pana la 300, dar va merge ok. Tin sa precizez ca depinde si de furnizor... daca ai internet de la RDS, atunci va merge internetul bine happy

| Cidul a răspuns:

Indiferent ce router iti vei lua, viteza va ramane aceeasi. Pe scurt, chiar daca el poate "primi" 300mb/s, nu are cum sa scoata mai mult din moment ce emisia e de 100mb/s.
E bine totusi sa-ti ei acel router in ideea ca pe viitor va creste viteza transmisa de la firma.
Bafta!

| doctorandus a răspuns:

300 Mbps e viteza nominala pe WiFi, in practica e mai redusa, deoarece informatia transmisa trebuie sa fie redondanta si apar pierderi de viteza functie de distanta.

Practic, pe canalele de 2.4 GHz e foarte greu sa obtii 300 Mbps, din cauza vecinilor, pentru asta trebuie sa folosesti canale de 5 GHz (cu conditia sa ai asa ceva la ambele capete).

Internetul prin cablu de retea va ramane cel mai rapid si mai stabil, nu pune mare baza pe WiFi in afara de mobil si tableta, eventual si laptopul unui oaspete.

| relian a răspuns:

Nu cred ca ai tu 100 mb cum is eu popa. Daca ai 20-30 ai avea un net super rapid, desi nici atit nu vad sa ai.Cred ca ai undeva la 15-20 mb.Ca sa vezi ce viteza ai, adica nu povesti spuse de unu altu verifica viteza pe net.Inchizi tot ce ai ferestre deschizi sitele asta si trstezi, iti va arata ce viteza ai de download si upload. Uite aici http://www.speedtest.net dupa sa revii sa ne spui si noua ce viteza ai.Eu chiar is curios.

| doctorandus a răspuns (pentru relian):

100 Mbps=12.5 MB/s.

| relian a răspuns (pentru doctorandus):

Am inteles tot.Adica 100mbps care inseamna ce? Dupa mine inseamna megabait pe secunda, deci 100 = cu 12.5 megabait pe secunda.Sau nu stiu intreb, poate Mbps poate o fi insemind altceva

| doctorandus a răspuns (pentru relian):

100 megabiti pe secunda = 12.5 megaocteti pe secunda.

| relian a răspuns (pentru doctorandus):

Ok stai nitel sa o luam asa pas cu pas.Deci Mbps= megabaiti pe secunda, asta din ce ai spus. Iara MB/s =megaocteti pe secunda corect? Cel putin asa rezulta din ce ai spus. Daca spui ca 100 de megabaiti pe secunda egal 12.5 megaocteti pe secunda vad ca mai sus ai spus ca 12.5 sint MB/s.Eu din ce stu abrevierea asta Mb/s inseamna exact megabit pers secnd, adica megabiti pe secunda nicidecum ce tu spui megaocteti.In sf eu asa stiam si vazind la tine 100 ala am spus ca poate ce stiu eu este gresit.Acum am verificat si este asa cum stiam eu.Deci tu nu ai 100 de megabiti pe secunda ci ai doar 12.5 de megabit pe secunda.Chiar ma gindeam cum cineva poate avea o asa viteza la net.

| doctorandus a răspuns (pentru relian):

Amice, te incurci in lucruri elementare: 1 B=8 b.

| relian a răspuns:

Conform nu stiu carui top realizat de Ookla RO sar afla pe locul 4 ca viteza de internet adica undeva la max 60 mb/s, ca urmare nu stiu de unde ai tu 100. Ei spun ca tarile asiatice au 100 si poate ceva mai mult.Astea sint statistici de anul asta 2015. Dar poate ca nu stiu eu.Deci cel mai bine ar fi sa iti testezi viteza.Sincer cum am spus as fi curios ce viteza ai.Dar iti dai seama ca la o viteza de 60 mb/s ai da bani balamuc.Dar probabil ca ai bani si iti permiti.Revino te rog daca faci test si spune ce viteaza ai ca deja mai facut f curios.Eu am o viteza f mica pentru ca unde locuiesc asta e netu de viteza low, ca asa ste peste tot.

| alexs99 a răspuns:

Viteza de la internet nu se va schimba, va ramane 100mbps, router-ul are viteza maxima de 300mbps, dar viteza nu va creste cat timp nu creste cea de la net.
O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,va merge bine deoarece wirellesul e mai mare viteza wirelles.Ins aca sa afli viteza reala care o ai la internet poti face un test de viteza pe siteul celor de unde ai internetul.Sau poti scrie speed test pe Google si alegi un site.

| No10 a răspuns:

Sigur ca merge, si eu am la fel internetul dar routerul este de 200 mbps, nu e nici o problema o sa-ti mearga foarte binewinking

| Quatar a răspuns:

Depinde si de la cine este netul si de zona

| 07062001acm explică:

Am wireless Tenda n300 home router, model:F300. si nu imi merge bine, merge mai greu