| Paun_Catalina_2000 a întrebat:

Am nevoie de o traditie despre Cehia.Doar una ca apoi caut eu despre ea.

2 răspunsuri:
| alserban25 a răspuns:

În Cehia, aroma vinului fiert, a diferitelor prăjituri, căldura castanelor prăjite, străzile bogat decorate, târgurile tradiţionale, brazii împodobiţi cu ghirlande şi globuri amplasaţi în toate pieţele, totul contribuie la crearea unei atmosfere specifice Crăciunului.

Şi în Cehia, Moş Nicolae este cel care vine primul, însoţit de un drăcuşor şi de un înger. El le împarte dulciuri şi mici cadouri copiilor cuminţi. Cei care nu au fost cuminţi primesc un cartof sau un cărbune din partea drăcuşorului.

Cehii încep să sărbătorească Crăciunul din prima duminică de Advent. Ei adoră ieslele, de aceea poţi vedea sute sau chiar mii de iesle în pieţe, în târguri, sub brad, în biserici. Aşa se explică faptul că în Cehia sunt mai multe muzee consacrate ieslelor.

Cel mai cunoscut este cel din Trebechovice pod Orebem, care are o colecţie de peste 300 de iesle confecţionate din diferite materiale. Cea mai preţioasă este ieslea automată de la Proboš t, compusă din peste 2.000 de elemente.

Renumit este şi muzeul ieslelor din hârtie de la Zábrdě u Husince, în sudul Boemiei, unde se află circa 800 de asemenea iesle din lumea întreagă. Cele mai mari au aproape patru metri, iar cele mai mici încap într-o cutie de chibrituri.

Muzeul din Zábrdě este deschis tot anul, iar intrarea este liberă. Lângă Praga, se află Muzeul ieslelor din Karlš tejn, unde, în afară de iesle mecanice, există şi câteva unicate confecţionate din zahăr sau din pâine.

De la masa de Crăciun nu trebuie să lipsească crapul pane, în afară de carnea de porc, şi salata din cartofi. În unele familii se serveşte linte deoarece există credinţa că ea aduce bunăstare financiară. Alţii mănâncă înainte de felul principal ciorbă de peşte.

Ajunul Crăciunului se numeşte Stedry den (ziua mâinii deschise), iar seara se fac cadouri. Cadourile sunt aduse de Jezisek (Micul Iisus), care-şi anunţă venirea cu un clopoţel după care dispare. Cadourile se aşează sub Pomul de Crăciun şi sunt deschise după cina din seara de Ajun.

Oamenii se duc apoi la biserică pentru slujba de la miezul nopţii. Unul dintre obiceiurile populare este prezicerea viitorului, cu ajutorul unui măr tăiat în curmeziş. Dacă apare o stea, anul va fi bun, dacă apare o cruce, anul va fi rău.

| Capri a răspuns:

Berea.