| Sofian_Anda_Georgiana_1999 a întrebat:

Am o intrebare, as dori raspuns rapid.Este legal ca un copil de 12 ani sa calatoreasca cu trenul pe o distanta de aprox. 8-9 ore?

Răspuns Câştigător
| AsteptareaMoarteNuAre a răspuns:

Nu. Un copil de 12 ani se presupune ca nici in autobuz sa se urce nu stie (nu vreau sa jignesc pe nimeni). Fara un parinte/tutore sau unchi/matusa/bunici nu ai voie.

5 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Este dar insotit nu singur

| alexs99 a răspuns:

Nu este nicio lege in care sa se specifice ca este ilegal ca un copil de 12 ani sa calatoreasca 8-9 ore singur, dar dpdv moral nu este cel mai bun lucru sa lasi un copil sa calatoreasca atat neinsotit.
O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai pentru distantele mari se ia in calcul timpul (ani lumina)...

| Elissa876 a răspuns:

Este legal dar are nevoie de un insotitor

| Avalyn a răspuns:

Este legal ca un copil de 12 ani sa calatoreasca pe o asemenea distanta, insa este nevoie de un insotitor.