| RobY_3853 a întrebat:

Buna

Am 18 ani si as dori sa dau de permis. dar am o mica problema si nu stiu daca ma accepta!
Eo de mik am purtat ochelari, pentru ochiu stang, nu vad la distanta in ce sens, nu vad literele mici, nu e chair asa de grav, dar am auzit ca nu pot da, mai precis ochi stang imi cam joaca, intretimp mi-am facut ochelari, si mi s-a spus ca daca ai poert 3 luni ochi va vedea drept nu va mai juca, dar intrebarea mea este, eu pana acum nu aim purtat, dar acum cand merg la permis si imi pun si ochelari pe ochi si specific ca port ochelari oare, ma va respinge?

Multumesc

6 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Salut.Corect esti tanar si iti doresti sa conduci si tu masina ta.INSA trebuie sa tii cant ca daca ochiul iti va face probleme in trafic cind nu te astepti ce te faci? Poti muri, poti omori pe altii, lasa infirmi pe viata si platesti pensie alimentara pe viata copiilor urmasi ai accidentatilor decedati din cauza ta.Eu nu te judec insa te indemn sa reflectezi si sa te autocontrolezi tu singur,prosti sunt multi in trafic chiar cu permise nemeritate,fise medicale masluite cu ajutorul medicilor necinstiti. Daca tu,familia ta,copii tai vor fi accidentati de asemenea indivizi cum vei reactiona? Vezi reversul medaliei? Du-te la specialist,urmeaza tratament, nu te risca sa devii pericol public pentru ca dai spaga, ai mandria si ridicate prin efortul tau si la scoala de soferi sau si acolo vei trimite pe altcineva in locul tau ca tu nu tii minte? Hai salut si cauta sa te tratezi ca stfel acest mic impediment la ochi te va apasa toata viata.Sanatate iti urez.

| laurentiu80 a răspuns:

Te accepta sigur.Eu nu vad mai deloc cu ochiul stang, nu am vazut nici macar cea mai mare litera la test. am dat 50 de lei spaga la doctor, si acum am permis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un medic oftalmolog sa-ti dea ochelari de corectie a vederii, o sa dai examen medical in care o sa porti ochelarii si daca-l treci o sa poti da de permis fara probleme.

| AweSomee a răspuns:

Si eu am fost astazi sa-mi fac fisa medicala. si eu am o problema la ochiul stang. imi lasi un mesaj si vorbim mai multe. pentru ca stiu sigur. dar am nevoie de mai multe informatii

| G4by97 a răspuns (pentru AweSomee):

Vreau sa merg sa imi fac fisa medicala pentru permis da am o mica problema daca ma uit la calculator la un film de la distanta nu prea inteleg nu am purtat ochelari pana acuma pot sa trec testul sau ma respinge

| xFire a răspuns:

Fratele meu avea probleme legate de cromatica adica e aproape daltonist. A mers la Bucuresti pentru analize din Bihor si acu are permis profesionist. Trebuie sa fii cat mai atenta si poate trece neobservata problema ta