| Grigoraș_Andreia_1998 a întrebat:

Am o intrebare sunt studenta in anul I si vreau sa inchiriez un apartament ce trebuie sa fac?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gasesti apartamentul, negociezi chiria si celelalte conditii si inchei un contract de inchiriere cu proprietarul.

| AFR81 a răspuns:

Cauti un anunt, il suni pe proprietar, mergeti impreuna sa vezi apartamentul si daca iti convine incheiati un contract pe o perioada determinata, platesti cum/cat iti cere, primesti cheile si gata, vei putea locui in apartamentul respectiv. Totusi, ar fi o idee buna sa-ti gasesti pe cineva cu care sa stai. Un apartament cu 2 camere costa cam 1000-1200 de lei pe luna, cam mult in opinia mea.

| OnuOnulică a răspuns:

Trebuie doar să găsești chiria și atât în rest nu-ți trebuie nimic.

| CuriousStuff a răspuns:

Cauta pe site-uri precum OLX sau si mai bine in ziarul local apertamente, suna la cei care iti convine pretul si locatia. Mergi sa-l vezi, vezi cum arata de fapt si daca iti place. Dupa ce l-ai gasit pe ala care iti place ii spui la proprietar ca-l iei. (Eventual mai negociezi pretul daca e negociabil dar de obicei nu e) si in functie de cum vrea el poti sa faci un contract de inchiriere sau doar un contract simplu de mana. Si poti sa-i ceri sa vina cu tine la evidenta populatiei si sa-ti faci flontant pe acea dresa. Poate o sa ai nevoie candva de ea. Sa nu inchei contracte pe perioade foarte lungi. Maxim un an si dupa il prelungesti. Ca poate intre timp iti gasesti in alta parte sau nu iti mai place sau cine stie... Si cu contract o sa fii nevoita sa-i platesti chirie pe toata durata contractului chiar daca tu nu mai stai acolo. Sau sa cauti pe altcineva care sa stea daca accepta proprietarul. Spor la cautat. O sa fie fun. Eu deja m-am mutat de 3 ori in 2 ani si daca o sa fiu nevoit sa ma mai mut odata imi iau zilele... laughing Glumesc. Bafta.