| SuperGirl122222222222 a întrebat:

Am probleme cu ochii, si ma hotarat sa imi refac controlul oftalmologic si mi s-a marit dioptria, de la -2 am ajuns la -2, 50, problema e ca, cu un ochi nu vad la distanta iar cu celalalt de aproape. Am facut o pereche de ochelari cu care sa vad cu ambii ochi, fie de aproape fie de la distanta. Chestia e ca ochelarii i-am primit putin zgariati pe lentila pt distanta. Dar sunt 2 zgarieturi fine care erau deja pe lentila si le-am observat cand am ajuns acasa.
Pt ca la noii ochelari am alta dioptrie care e -2, 25 de la 1, 50 care o aveam in trecut, acum simt la ochiu cu lentila putin zgariata un discomfort.Mai mult cand ma citesc, ca si cum as avea o pata pe lentila. Acum nu stiu ce poate fi. Ori simt asta pt ca e noua dioptria si e mai mare ca prima, ori ca sunt putin zgariati ochelarii.Ce as putea sa fac? Daca merg la optica inapoi oare imi schimba lentila gratis.pot sa spun ca am platit ochelarii vreo 250 euro.

1 răspuns:
| Anonimuserr a răspuns:

În generla oamenii se nasc cu probleme oftalmologice (astigmatism, miopie) dar aceste vicii de refracţie nu necesită corecţie optică deoarece sunt doptrii prea mici gen 0, 25 etc.

Cei care au astigmatism, miopie până în jurul vârstei de 25 de ani vor avea dioptriile crescute şi vor creşte.
Acum, în altă ordine de idei. -2, 25 sunt cu minus şi asta înseamnă miopie.
Ochelarii au costat nu glumă, este un preţ foarte ridicat.
Mă îndoiesc că ar fi de la acea zgârietură acel disconfort. Orice schimbare de ochelari creează disconfort la început. Poţi încerca să întrebi daca ţi-o schimbă pe gratis deşi tind să cred că nu. Va încerca să te convingă că ţi e pare că e zgâriată ori că nu afectează acea zgârietură.
Eu unul nu cred că afecteză dacă este o mică zgârietură fină.