| Elena_Cazan_1989 a întrebat:

Buna am si eu un bichon maltese are 2 luni si ii dau 30-40 de gr de bobite pe zi asa cum mia indicat medicul dar nu se satura as putea sa ii dau mai mult?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Trebuie să te gândești mereu la câine ca la un strănepot (adesea nedemn) al lupului. Iar lupul, ca animal de pradă (și nu numai el), nu e învățat să mănânce „pe săturate", ci „pe apucate", că nu în fiecare zi putea să prindă vreo pradă. Așadar, atunci când are mâncare la dispoziție, mănâncă de obicei cât intră în el. Vomită, și o ia de la cap.
De aia sunt făcute „porții" (chiar și pe ambalajul bobițelor sunt recomandări pentru cantitatea necesară unui câine de o anumită rasă, vârstă și (nu în ultimul rând) de gradul de activitate pe care o depune.
Dacă vrei să ai un câine voios și sănătos, ține cont de indicațiile astea!
Ți pune-l și la mișcare, un câine sedentar e predispus la mai multe boli și la obezitate, mai ales dacă e și castrat.

| RedTMS a răspuns:

Eventual poti sa ii dai cu un gram sau doua mai mult. Daca vezi ca se ingrasa iti recomand sa renunti la programul acela de mancare si sa ii dai cam cum iti recomanda medicul! Sper sa te ajute!

| OanaMaria31 a răspuns:

Da,poti sa ii dai inca putin daca nu se satura. Iar daca nu se satura nici asa, sau se intampla altceva, ar fi bine sa consulti un medic veterinar

| CostiMiti a răspuns:

Medicul Veterinar iti prescrie. Este bine sa il asculti... Daca nu se satura de bobite ii poti da mancare gatita sau daca nu poti sa ii dai niste gustarele de la PetShop! Funda?