| Just4Joker075 a întrebat:

Buna dimineata! am si eu o problema la pc, am win 7 si pana aseara a mers destul de bine dar azi de dimineata am observat ca a pierdut licenta, pc este nou si persoana care mi-a bagat windowsul mi-a zis sa am grja ca isi face singur actualizarea, si eu acum merg pe windowsul lui, dar si-a facut update singur si mi-a pierdut licenta... ce ma fac acum? cand vreau sa il deschid imi cere sa il activez si nu merge?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Windowsul nu este legal. Prin update-uri un patch instalat a reactivat Windows genuine. Exista o solutie ilegala dar n-o pot spune. Solutia: cumpara-ti licenta sau treci pe Linux.

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Persoana care ti-a bagat winu', daca a luat si bani pentru asta, merita calcata in picioare. Pentru incompetenta si pentru ca ti-a pus W ilegal si nici macar nu ti-a zis exact ce si cum.

| MultiCore a răspuns (pentru KodrutZ):

Aș fi surprins să aflu că în România băieții de la service instalează legal Windows-uri. Eu cred că a uitat să activeze Windows-ul (cu program specializat, desigur XD).

| KodrutZ a răspuns (pentru MultiCore):

Depinde de ce firma discutam. La vreuna de-asta de cartier, nu m-as mira. Legat de alea mari, te informez ca la altex/flanco/media galaxy s-au pierdut joburi si ajuns si la bube legale din cauze de-astea si nu se practica asa ceva de multa vreme.

| MultiCore a răspuns (pentru KodrutZ):

Dap, de alea știu. Dar nu cred că a mers la Flanco tipu și ei nu i-au activat windows-ul. Cât de surprinzător este faptul că noi plătim în mod simbolic un cod, nu sistemul propriu-zis...

| KodrutZ a răspuns (pentru MultiCore):

La fel cum e surprinzator ca platim biti in jocuri online dar de multe ori ni se pare mult ca trebuie' sa platim o anume suma pe ceva palpabil.

| MultiCore a răspuns (pentru KodrutZ):

Exact.

| Just4Joker075 explică (pentru KodrutZ):

Nu, nu mi-a luat nimic, niciun ban

| KodrutZ a răspuns (pentru Just4Joker075):

Ca la traficantii de droguri. Prima oara e moca.

| mihai69 a răspuns:

Nu „și-a pierdut licența", ci pur și simplu nu a avut-o! Ți-a fost instalat un sistem de operare ilegal.
Poți cumpăra o licență de pe saitul M$ sau de la un revânzător. Căutând cu grijă, poți găsi chiar la un preț rezonabil (eu am luat o licență 8.1 cu cca 100 lei).

| Sn4k3 a răspuns:

RemoveWat. big grin

| saftaiiustin a răspuns:

WTF
Il chemi pe ala sa vada
Daca nu merge il iei la bataie =]]]]

nu stiu FUNDA XD?

| No10 a răspuns:

Poti sa-ti instalezi widows fara licenta, exista un mic program " windows activator " ala trebuie instalat in pc dupa instalarea windowsu-lui si se va activa fara licenta. Eu asa procedez, il asa asa de 7 luni si totul e ok. Cu licenta iesi cam scump, cand exista si alte variante gratis si simple.