| Sitar_Gabi_1993 a întrebat:

In urma cu cateva zile am achizitionat un laptop HP cu licenta Windows 10. Imi ajunge noul laptop acasa cu windows-ul preinstalat si fara niciun CD sau licenta lipita pe el. O intrebare... In cazul in care mi se strica si trebuie sa reinstalez Windows-ul cum trebuie sa procedez, avand in vedere ca nu am nici CD si nici licenta lipita pe el?
Va multumesc

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa... cei de mai sus. Tu ai licenta (acel serial format din grupuri de litere si cifre) si pe o partitie ascunsa ai Windowsul de instalare. Licenta trebuie sa fie ori pe fata, ori pe spatele laptopului. Mai uita-te si pe hartiile care-l insotesc. Daca nu gasesti suna la magazinul de la care l-ai luat si intreaba. Trebuie sa fie! Daca se strica apesi F6 la bootare si se va repara. Daca vrei un DVD cu Windowsul il iei de pe siteul Microsoft si-i pui licenta ta (acele grupuri de litere si cifre) pe DVD-ul pe care-l scrii.
Uite: https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10ISO
Daca ai cumva licenta online atunci dupa instalare se va activa automat cand te loghezi in contul de Microsoft pe care banuiesc ca l-ai facut sau ti-l faci acum. Uite cum faci un kit de instalare: http://www.digitalcitizen.ro/......-instalare
Oricum, iti recomand sa iei legatura cu magazinul si sa lamuresti aceste aspecte.

| Sitar_Gabi_1993 explică (pentru Salontanul):

Multumesc mult pentru raspuns, o sa iau legatura si cu cei din magazin sa vad ei de ce parere sunt, poate reusesc si cei de acolo sa ma ajute.

| Salontanul a răspuns (pentru Sitar_Gabi_1993):

Incearca si asta: http://videotutorial.ro/......i-8-1-pro/
Windowsurile sunt aproape la fel.

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Google Media Creation Tool, faci un ISO si il arzi pe DVD. Windows 10 odata activat legal e activat pentru totdeauna pe calculatorul respectiv. Activarea este salvata pe serverele Microsoft, asa ca ai nevoie de acces la internet de pe calculator.

| gelu1970 a răspuns:

Daca intr-adevar ai o licenta reala de windows, si vine preinstalata, intre programele HP trebuie sa ai o utilitate care sa iti permita sa faci o copie fidela a sistemului de operare si a tot ce vine instalat de catre fabricant. in admin tools poti sa vezi daca ai o partitie recovery.
daca nu ai acea partitie, atunci nenorocitii ce ti-au instalat in magazin acel windows sunt obligati sa iti dea dvd-ul original care tu l-ai platit si care e numai al tau.

| Sitar_Gabi_1993 explică (pentru gelu1970):

Intr-adevar exista o partitie recovery pe disk, atunci trebuie doar sa fac o copie dupa ea si totul se rezolva?

| gelu1970 a răspuns (pentru Sitar_Gabi_1993):

Ce marca e laptopul? fiecare fabricant foloseste un program specific, cu ajutorul caruia creezi dvd-urile sau stick.
in cazul in care ai partitia recovery, de asemenea trebuie sa stii ca e posibil ca acel laptop ca marea majoritate, sa fii avut preinstalat windows 7 sau 8.1.
atunci dvd-urile vor fi cu acea licenta si cand vei formata in viitor vei instala acele discuri si ca un pas urmator actualizezi la w10. licenta ta de w10 odata activata va fi recunoscuta intotdeauna de serverele Microsoft.
de asemenea partitia recovery poate avea w10 in cazul in care laptopul e fabricat recent.

| gelu1970 a răspuns (pentru Sitar_Gabi_1993):

Scuze, ai specificat ca e un HP
marca HP, in general are in "programe" ceea ce se numeste HP Recovery
daca ai cel program cu el realizezi copia sistemului.

| gelu1970 a răspuns:

Ceea ce am omis sa-ti spun, in windows 10 foarte putini fabricanti vand pc si laptopuri cu o utilitate de a crea o unitate de recuperare. insa tu poti sa iti creezi un stick de 4gb cu o copie a sistemului tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In niciun fel tu ai primit windows-ul preinstalat, nu un CD cu windows, daca se strica..ghinionul tau.

| Sitar_Gabi_1993 explică (pentru anonim_4396):

Pai eu am platit pentru licenta, intreb, nu ar fi normal ca sa primesc si un CD de instalare si o cheie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sitar_Gabi_1993):

Nu ai inteles, tu ai platit o licenta, un CD de instalare costa 1000 de lei ( 10 milioane pentru cine n-are scoala), e treaba ta ce faci acum, ei ti l-au trimis cu windows-ul instalat.