| Stefania a întrebat:

Bunakiss! La hi5 cum pun poza mea ca aspectbatting eyelashes? Pentru ca nu mai vreau sa imi aleg aspectul de la hi5 de la eistraight face ...ci vreau sa-mi pun poza mealove struck.Instructiunii,

4 răspunsuri:
| ancutsa410 a răspuns:

Divider01.GIF

sign-attentionPentru a va putea folosi de editorul Hi5 pentru skinuri este nevoie sa stiti sa redimensionati pozele atat ca rezolutie cat si ca spatiu pe care il ocupa pe disc. Pentru a nu avea probleme cu pozele pe care doriti sa le incarcati intr-un skin trebuie sa aveti pe calculator un program de modificat poze. Cel mai simplu de folosit e Photoscape-ul. Am observat ca deja il are multa lume, asigurati-va ca e ultimul aparut fiindca versiunile anterioare aveau mici defecte. Pe langa programul acesta o sa mai aveti nevoie de Paint, il gasiti apasand Start – Toate Programele – Accesorii.

Apar urmatoarele probleme la incarcarea imaginilor

Trebuie sa aiba o anumita rezolutie, de exemplu maxim 1600×900 pixeli. Pentru asta folositi Photoscape-ul, dati click dreapta pe poza – Open with. si alegeti Photoscape de acolo. Daca nu apare in lista selectati ultima optiune (Choose Program) si apoi va duceti cu Browse pana in C\Program Files\Photoscape unde e instalat si selectati aplicatia de acolo, apoi nu mai bifati nimic. decat dati OK.

Acum ca aveti deschisa imaginea respectiva o sa va apara ceva genul asta:

photoscape

Din programul de Photoscape ne intereseaza in principal urmatoarele:

- Photo 956×499, aici va uitati prima oara. dupa cum am zis in exemplu noua ne trebuie de 1600×900 nu de 956×499.

- Asa ca apasam butonul de Resize, si selectam optiunea Adjust the longer lenght si scriem acolo 1600. Apoi ne uitam iar sa vedem cat este. primul numar va fi 1600, insa al doilea trebuie sa fie pana in 900.

- Daca nu este pana in 900 ne asiguram ca este a doua lupa selectata, asa cum apare in poza.

- Mergem la meniul Crop si mai taiem din inaltimea pozei astfel incat sa ajungem la dimensiunea dorita. Odata apasat Crop trageti cu mouse-ul un patrat pe poza. O sa apara in bara de stare ceva de genul "w:221 h:345″, mariti patratul ala de pe poza pana ajungeti la "w:1600 h:900". Puteti sa il si miscati odata ce ati ajuns la rezolutia asta, astfel incat sa pastrati din poza ce va place voua. Cand e totul bine apasati de jos butonul Crop.

- Acum poza este la rezolutia pe care o doreati, apasati meniul Home ca sa va intoarceti la prima pagina. Aici va uitati la dimensiune, in imaginea de exemplu scrie 223, 9 KB ceea ce e bine, ca se incadreaza pana in 235 KB ca sa ocupe maxim 250 KB pe disc.

- Daca a voastra e mai mare de 235 KB cand apasati butonul Save apoi Save As, dupa ce selectati unul din formatele acceptate adica. JPEG si dati Save o sa va apara o fereastra micuta in care o sa va intrebe cat vreti la calitatea imaginii. ea o sa fie 100% setata si o sa aiba o anumita dimensiune exprimata in campul Size. Trageti de dunga aia verticala de sub High Quality spre stanga pana cand acel Size ajunge pe la 235 KB apoi dati OK.

Mare atentie ca atunci cand incarcati o poza care nu este buna (va da eroare) chiar daca o faceti buna nu o puteti incarca din nou cu acelasi nume, trebuie sa o redenumiti (click dreapta – Rename) modificandu-i putin numele.

sign-attentionPentru imaginile mici si nu numai, gen antete si subsoluri va uitati in editor la ce rezolutii trebuie sa aiba si deschideti o poza oarecare in Photoscape si prin functia Crop selectati o particica din poza respectiva de exact rezolutia care va trebuie si o salvati direct cu "Save the cropped area" fara sa va mai intoarceti in Home.

Odata salvata la rezolutia care trebuie deschideti imaginea in Paint. Aici luati frumos pensula si o colorati cu ce culoare vreti ca sa acoperiti ce are pe ea si sa aveti o plansa goala sa va desenati ce vreti voi pe acolo ori sa scrieti ceva pe ea. Puteti scrie pe o poza in paint alegand din meniul de instrumente litera A, apoi din cele doua imagini care apar jos alegeti pe al doilea daca vreti sa aiba fundal transparent scrisul. Trageti un patrat pe imagine si scrieti ce vreti.

Daca doriti sa scrieti cu o anumita culoare care o aveti pe o alta poza, o deschideti in paralel si pe aceea in Paint, apoi apasati din bara de meniuri pe cel in forma de patrat, selectati pe poza o portiune mica de culoare, dati click dreapta si alegeti Copy, apoi mergeti la imaginea cealalta pe care trebuie sa scrieti si apasati tot meniul in forma de patrat apoi dati click dreapta pe poza si alegeti Paste. Trageti portiunea de culoare undeva unde e locul gol si dati un click in alta parte ca sa se fixeze. Apoi din bara de meniuri selectati pe cel in forma de seringa, este in stanga lupei. cu seringa selectati culoarea respectiva. Acum aveti culoarea si puteti selecta A ca sa scrieti cu ea. Dupa ce terminati de scris, acoperiti cu pensula monstra de culoare pe care ati lipit-o pe poza si gata.

Daca doriti sa lipiti portiuni din alta poza pe imaginea pe care o editati faceti la fel ca si cum ati lua o monstra de culoare, meniul in forma de stea va permite sa copiati forme neregulate din poza respectiva, nu doar patrate. Cand ii dati Paste pe imaginea voastra puteti sa va folisiti de meniul "Image" de sus pentru a modifica proprietatile portiunii selectate.

sign-attentionPe masura ce lucrati cu editorul de skinuri Hi5 apasati din cand in cand butonul de Salvare (se salveaza numai daca are un nume trecut) apoi butonul de Examinare sa vedeti cum arata pe profilul vostru. Ca sa va intoarceti inapoi la editor, mergeti sus de tot si din chenarul galben apasati link-ul "Return".

sign-attentionDupa ce ati terminat, ati salvat si vreti sa va puneti skinul pe profil, dati click pe "Profilul Meu" – "Modifica Aspectul" iar din pagina care apare selectati din dreapta sus link-ul "Aspecte create de mine »". Veti gasi acolo skinul facut de voi si ii puteti da Utilizare de sub el, sau puteti sa il mai editati daca doriti. Cand dati editare o sa apara o fereastra cu un avetisment, dati OK acolo ca nu conteaza.

| roxitm a răspuns:

Buna. Dai la "modifica aspectul" si acolo sub "cautare" scrie "aspecte create de mine Creeaza un aspect pentru profil" di dai clik acolo. La "pagina globala" pui poza ta... Sper ca ti-am fost de ajutor.[fundita? big grin ]Pa pa

| blablablaa a răspuns:

Pai tot acolo unde scrie sa iti alegi aspectul scrie sa iti faci tu unul.si selectezi poza ta.fontul, culoarea scrisului, marimea.
funda?big grinbig grinbig grin

| bubblesx a răspuns:

Creeaza `ti un aspecthappy
e foarte simplu:*