| Marko_7130 a întrebat:

Buna,

Ma poate ajtua cineva cu o problema la textele argumentative, am o nelamurire. in multe variante am vazut ca scrie asa:

AtenŃie! Formulările de tipul Sunt/nu sunt de acord cu afirmaŃia.../Autorul are dreptate când afirmă
că.../AfirmaŃia autorului este corectă... nu se consideră ipoteză.

Cum ar trebui sa scriu sa fie bine? happy

3 răspunsuri:
| Gumitsăă a răspuns:

Trebuie sa ajungi la propria concluzie ..cu alte cuvinte poti sa iti faci tu singura o parere in legatura cu citatul acela sau cu ceea ce tocmai ai scris in ipoteze

| Marko_7130 explică:

Pe mine ma interesa cum incep. adica un exemplu de inceput fara sa folosesc acei termeni mentionati mai sus.

| Keiko_Bliss_1997 a răspuns:

Eu am facut pregatire pentru examen cu o profesoara foarte buna si pot sa iti zic cum faceam cu dumneaei. De ex daca vrei sa argumentezi ca un text y apartine genului epic de exemplu, in ipotezea scriam asa "Textul y apartine genului epic deoarece...(si enumeram cateva trasaturi ale genului de ex: intalnim prezenta unui narator obiectiv care nareaza la pers a3a etc)" Desi din cate stiu eu in ipoteza poti folosi si termeni de opinie gen "Consider ca textul y apartine genului epic, deoarece (acelasi model ca mai sus)". Si asa faceam pentru orice fel de argumentare. Ideea e sa ai in ipoteza ce iti cere sa argumentezi adica iti cere sa argumentezi ca textul este basm incepi cu "Textul apartine speciei basm deoarce....si dai cateva caracteristici ale speciei". Sper ca ai inteles!