| AttilaDornIsPower a întrebat:

Pentru cei din Iasi care sunt la liceul Garabet Ibraileanu, imi puteti spune cum este acolo? As vrea sa merg acolo cand incep clasa a 9-a. Daca este profil de filologie de bilingv sau intensiv engleza. Si..am auzit ca are sectie de limbi? Asa a spus profesoara mea de romana dar ea este cam...na...
Funda pentru cele mai complete raspunsuri. Multumesc anticipatbig grin :*

1 răspuns:
| BlueDark a răspuns:

Un sfat pentru tine:nu incerca filologie.Era ceva acum vreo 20 de ani, cand profii de pe uman erau respectati si aveai sanse sa ajungi cineva cu facultatea de litere...Acum lucrurile-s altfel.Am pe cineva din familie care a terminat litere si care acum sta la biroul de traduceri cu jumatate de norma.
Incearca bio-chimie sau mate-info/mate-fizica.
Acum mna, faci cum vrei.Eu ti-am zis acelasi lucru pe care l-as spune copilului meu. Daca vrei o scoala de calitate, incearca National sau Negruzzi...Dar necesita medii foarte mari.Mai accesibil este Eminescu, unde (daca toti tii neaparat) se pune mult accent pe profilul de filo.Acolo daca vrei sa intri pe clasa de bilingv(engleza-franceza de ex.) Va trebui sa dai un test sau sa prezinti o diploma de examen pe cea de-a 2-a limba aleasa(de exemplu B1 la franceza, daca stii ce vorbesc)
Cat crezi ca iei la capacitate?