Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Se merită să achiziţionez o garsonieră de vreo 15-20.000 euro prin alt tip de credit decât Prima Casă? De ex credit imobiliar/ipotecar nu ştiu exact, iar după ce achit ratele, de abia după să mă bag la Prima Casă? Garsoniera aş da -o în chirie. Am înţeles că mai beneficiezi de PC dacă imobilul e achiziţionat prin alt tip de credit şi nu PC şi dacă imobilul respectiv nu depăşeşte 50m pătraţi. Aţi procedat careva în felul acesta sau cunoaşteţi pe cineva? Ideea cred că este bună şi atât eu cât şi soţul suntem tineri dar avem un bebe mic și nu avem decât un servici normal cu un salar puţin peste minimul pe economie, ideea cu garsoniera îmi place in sensul că am avea nişte bănuţi in + din chirie dar nu ştiu, e vorba de mulţi ani, nu e uşor să achiţi nici ratele la un credit de care va fi el. Mersi că aţi citit ce am scris, dacă puteţi ajuta cu vreo idee, ceva... aş fi bucuroasă.

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Merita daca o iei sa stai in ea. Altfel, creditul te ajunge cam cit iei pe chirie, poate o idee in plus. Ce merita din plin inca si foarte multi sint efectiv orbi la treaba asta din diverse motive induse de presa si mentalitatea "laissez-faire" a celor din jur e terenul agricol. Asta e sfint. Un rahat de apartament se duce naibii, mai trebuie' sa bagi bani in el, daca nu e inchiriat tot platesti impozit SI intretinere, etc. Pamintul agricol nu dispare de acolo, iar in timp tot creste, fiindca nu apare de nicaieri altul (bine, Delta Dunarii nu se pune).

| Kyılε a răspuns:

Da, merita.