| Just4Joker075 a întrebat:

Bună seara! Am inceput sa innebunesc am intrat in depresie si i-au anti depresive si tot nu ma ajuta, ma simt singur pe acest pamant, nu mai am pe nimeni, vreau si eu sa ies pe afara cu prieteni/ prietene dar nu am cu cine, nici prieteni nu am, am avut doar"prieteni falsi "care s-a folosit de bunatatea mea; s-a folosit de mine pana cand a inceput sa-si bata joc si mi-am dat seama ca nu imi sunt prieteni... iar cu fata cu care vorbeam si inca vorbesc oarecum ma chinui de un an sa o scot afara sa iesim sa ne cunoastem, acum de Craciun i-am luat un cadou pe care vreau sa il dau dar nu stiu cum sa fac deoarece nu vrea spunandu-mi ca ii este teama de mine, sa nu pateasca ceva, ea a avut inainte probleme cu baieti, si eu i-am garantat ca nu se intampla nimic si o sa fie in siguranta cu mine...

Răspuns Câştigător
| Doub a răspuns:

De ce ai nevoie de prieteni să te plimbi, lol? Ieşi singur, îţi iei căştile, şi mergi unde vrei tu. Cunoşti oameni noi, vorbeşti cu ei, bla, bla.
Şi legat de tipa aia, ce i-ai făcut? Adică nu ar avea de ce să spună asta fără un motiv.

3 răspunsuri:
| FrumusicaSufletista a răspuns:

Pai dacă ești în depresie nu cred ca ar trebui să stai închis în casă ca chiar o să înnebunești. Încearcă să te prefaci ca nu ai înțeles care îți sunt prieteni și care nu, și continue să te distrezi cu ei, dar totuși să nu le împărtășești secrete și să nu ai încredere în ei, dacă deja ai văzut ca nu se poate.Fii tu cu un pas în față lor și tot odată o să scapi de depresie și chiar poate vei observa unele lucruri care te vor amuza, eu așa fac, și totul e ok, de multe ori chiar îmi vine să rid de cit de falși sunt uniihappy

| Sase a răspuns:

Stii ce m-a ajutat pe mine sa ies din depresie? Sa devin mai buna la ceva, sa evoluez. M-am concentrat pe ceva la care nu am fost buna niciodata in viata mea, adica sportul, si am obtinut rezultate de care nu ma credeam capabila. Noua abilitate dobandita mi-a redat gradual increderea in mine si pot sa spun ca de un an si jumatate starea mea psihica a fost mult mai buna, indiferent de circumstante. Exista o iesire. Ai grija de tine si nu te descuraja.

| Silvianus a răspuns:

Deci, astea sunt simptomele depresiei. In primul rand, e mai bine sa nu ai deloc prieteni decat prieteni falsi. Asta am patit si eu cu un prieten fals, dar m-am gandit ca eu nu merit sa stau in depresie din cauza ca altii nu sunt oameni. In primul rand, elimina cauzele depresiei si cauta activitati care sa te faca sa te simti bine.