| IsabelaIssa a întrebat:

Stau in chirie, e un bloc de garsoniere. La etajul unde stau eu, sunt foarte multe batrane si cand deschid usile miroase ingrozitor. Nu am cuvinte sa descriu putoarea ce imi intra pe sub usa in fiecare zi de la ele. Stau cu hota pornita dar nu face fata. Deocamdata nu pot sta cu geamul deschis pentru ca e frig, dar si vara cand il tin deschis vine mirosul si pe geam. Intrebarea mea este: Unde/cui ma pot adresa sa se faca ceva in legatura cu asta? Administratorul nu se baga, curatenie pe holuri se face, deci blocul nu ar fi neingrijit. Am sunat la DGASPC, au venit la o batrana de langa mine pentru ca eu am cerut sa i se faca curat, dar nu au facut nimic, doar s-au uitat... Ideea e ca sunt multe batrane si nu stiu care exact miroase asa. Poate ar trebui sa vin si cu televiziunea pentru ca doar fortat se rezolva lucrurile in Romania. Daca aveti idee de asa ceva, ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| BlackDice a răspuns:

Fuga nu este solutia ideala, trebuie sa infruntam situatia pentru a evita o epidemie...
Autoritatile trebuie sa isi faca datoria...
OPC-ul l-ai instiintat? poate fi o solutie. directia sanitara.
O zi frumoasa sa aihappy

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Daca subsolul blocului unde locuesti e inundat cu apa de acolo vine mirosul. Mai poate venii si pe scurgerile de la spalatorul din bucatarie, lavoarul de la baie etc, controleaza.

| IsabelaIssa explică (pentru Hombre):

Nu miroase de la mine din casa, miroase pe hol si imi intra in casa.

| Liviu a răspuns:

Stiu ca solutia mea nu prea te va ajuta asa mult totusi ai incercat sa pui cateva deodorante care fac 'fas' la 10 15 minute? 2 3 din astea in casa si presupun ca nu o sa mai miroasa asa rau. Asta am vazut ca nu sa scris, daca ai incercat si asta, nu stiu happy vorba celor de jos, sa nu fi crapat vreo baba pe acolo laughing)

| IsabelaIssa explică (pentru Liviu):

Am destule deodorante prin casa, dar nu fac fata la asa ceva. Eu caut o solutie in care sa se implice autoritatile. Toti vecinii sunt deranjati. Pe administrator nu il intereseaza subiectul. Deci trebuie mers mai departe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai in chirie, nu te obliga nimeni sa stai acolo pe viata, te poti muta oricand

| IsabelaIssa explică (pentru suntserios):

Sincer, nu solutia asta vreau sa o aud, am totusi niste beneficii in zona in care stau, eu caut o solutie la problema, nu sa fug de ea.

| suntserios a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Pai fix asta e avantajul chiriei, nu e bine pleci. Nu trebuie sa te muti in celalalt capat al orasului doar la 1-2 strazi distanta. Daca erai proprietar merita sa iti bati capul

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca ai facut plangere si nu s-a rezolvat nimic, cred ca ar fi cazul sa anunti si televiziunea. poate asa ii vei avea succes.
Dar la subsolul blocului ai verificat? poate fi o cauza si de acolo.
La asociatia blocului ai fost? la politie?
O zi buna sa aihappy

| IsabelaIssa explică (pentru caramela):

Tocmai a venit politia azi, si pompieri, pentru ca o vecina i-a chemat pentru ca miroase a mort. Nu s-a rezolvat mare lucru inca, pentru ca la apartamentul ce il banuim nu gasim pe nimeni, si trebuie sa asteptam dupa administrator sa ne dea un nr de tel sau ceva... Politistul mi-a zis sa ma duc cu cerere scrisa la primarie pentru ca sunt obligati sa se sesizeze. desi eu i-am explicat ca una din vecine nu e de acord sa i se faca curat si ca nu se poate intra cu forta.Toata lumea vine cu solutia de fuga, o stiu si pe asta dar momentan nu e cazul sa renunt la tot pentru treaba asta. Daca nu mentionam ca eram in chirie oare ce mi se spunea, sa vand si sa plec? Offf!

| SasNetRomania a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Verifica beciuriile, posibil sa vina de acolo, am avut cunostinte cu problema ta, si ce au gasit in beciuri era teroare, lipseau cadavrele in rest era tooot!

| BlackDice a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Fuga nu este solutia ideala, trebuie sa infruntam situatia pentru a evita o epidemie...
Autoritatile trebuie sa isi faca datoria...
OPC-ul l-ai instiintat? poate fi o solutie. directia sanitara.
O zi frumoasa sa aihappy

| johnnny123 a răspuns:

Din pacate nu se poate face nimic in acest sens. Nu le poti obliga sa-si faca curatenie, nici nu poate intra cineva sa le faca cu forta.

Daca nu sunt niste incalcari grave ale codului sanitar (de genul ca tin in casa butoaie cu reziduuri industriale), atunci nu se baga nimeni.

Gandeste-te ca exista oameni care tin 50 de animale in apartament si nici macar alora nu le face nimeni nimic, desi se plange tot blocul.

Singur solutie este mutatul.

| gelu1970 a răspuns:

Gaseste o locuinta unde vecinii sunt mai curati. la modul acesta o sa ajungi sa iti mananci nervii si in plus o sa pierzi mult timp fara sa rezolvi nimic.

| BlackDice a răspuns:

Impartim camera daca vrei si iti iau mai putin! pleci in alta parte!

| raulinho0805 a răspuns:

Parerea mea e ca o vecina de a ta sau vreun vecin a dat coltu' numa de acolo poate sa vina mirosul de dupa o usa care nu s mai deschis demult.Verifica cumva pune vazelina pe clenta/e unde banuiesti ca ar fi si vezi care nu se sterge si atunci acolo i baba moarta. Glumesc imi pare rau pentru ce ti se intampla clar e deranjant cu autoritatiile nu stiu cum sa rezolvi dar insista.Nu degeaba se zice ca Romania e o tara de **** dovada mirosului ce se simte chiar si la tine la usa.

| NessCaffe1978 a răspuns:

De ce nu schimbi locati? Chestia cu autoritatile nu duce nicaieri.Iti spun din proprie experienta. Timp pierdut, nervi incordati la maxim si nesimtire crasa.

| IsabelaIssa explică (pentru NessCaffe1978):

O sa schimb locatia, dar pe viitor, nu acum. Pana atunci, avem nevoie de o solutie in prezent.

| NessCaffe1978 a răspuns:

Ramane doar cererea scrisa.dar cred ca nu trebuie sa-ti precizez ca trebuie sa pleci si cu nr de inregistrare de acolo. O amica a uitat sa inregistreze cererea si a fost nevoita sa mai faca un drum.Toate cele bune

| IsabelaIssa explică (pentru NessCaffe1978):

Multumesc de informatie! Numai bine! happy