| codrincodrin a întrebat:

Am inceput la liceu sa lucram in CodeBlocks si as vrea sa lucrez si acasa. Eu am descarcat programul, dar cand vreau sa fac o aplicatie, nu ma lasa pentru ca imi cere un compilator. As vrea sa imi spuneti cum sau de unde sa-l instalez? Mersi.

Răspuns Câştigător
| AlexL28 a răspuns:

Uite aici e:
http://www.codeblocks.org/downloads/26
al treilea download contine si un compilator.

| codrincodrin explică (pentru AlexL28):

Uite ce imi scrie. trebuie sa ii fac ceva setari? http://imgur.com/gpZrQyk

| AlexL28 a răspuns (pentru codrincodrin):

Incearca sa dai sus la settings>>compiler si alege GNU GCC Compiler...asta cred ca ar trebuie sa fie suficient, daca nu, cauta pe Google vreun tutorial sau pe YouTube. happy

| codrincodrin explică (pentru AlexL28):

Am dat pe el, si cand am vrut sa incep un nou proiect (ARM project) mi-a scris chestia aia. Can't find compiler executable in your configured seach path's for GNU GCC Compiler.

trebuie sa incep in altceva proiectul? stiu ca pun multe intrebari, dar sunt la inceput

| AlexL28 a răspuns (pentru codrincodrin):

Ca sa incepi un nou proiect urmeaza acesti pasi:
File(tot in toolbar-ul de sus)>>New>>File
-Acolo alegi C/C++ Source si apesi pe Go
-Selectezi C++ si apesi pe Next
-Alegi unde sa se salveze(apesi pe butonul cu 3 puncte si il salvezi unde vrei cu ce nume vrei. )
-Finish

Sau daca vrei sa-l deschizi de unde ai facut-o tu, trebuie sa alegi Console Aplication nu ARM Project

| codrincodrin explică (pentru AlexL28):

Ahh, mersi mult. scuze de deranj.winking

| AlexL28 a răspuns (pentru codrincodrin):

N-ai pentru ce, sunt aici sa ajut cand pot...si am chefwinking

7 răspunsuri:
| Asiryx a răspuns:

Codeblocks este un mediu de programare. El nu compileaza codul. Pentru asta ai nevoie de un compilator. Poti descarca de pe pagina celor de la infoarena pachetul complet (compilator+codeblocks)
http://www.infoarena.ro/schimbare-borland/pachet