| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU. Am o intrebare. Eu sunt logodita,aseara am fostprin oras cu logodnicul si ceva mai tarziu el a primit un mesaj de genul : tu o tii de mana dupa ce altii au ***-o. Ideea e ca sunt baliverne si persoana care ma calomniaza nu are nici o doovada pentru ceea ce spune. As vrea sa iau masuri din punct de vedere legal,pentru ca m-am saturat ca niste oameni fara caracter sa imi umbreasca fericirea, mai ales ca nu le-am gresit cu nimic. Ce as putea face? Am nevoie de mai multe mesaje jignitoare ca dovada ca respectivul ma calomniaza sau e de ajuns unul? sad

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este destul un mesaj. Poti sa-l actionezi in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii civile delictuale, in prezent calomnia nu mai este infractiune.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Du-te la politie cu numaul lui macar sai blocheze numarul sau cumpara un numar nou, daca iubitul tau crede in tine nu il va afecta, daca le crede pe alti e o alta problema

| anonima075 a răspuns (pentru RAY):

El pe mine ma crede. Si nu ii pasa de restulca ii cunoaste, dar nu ma simt eu ok sa treaca mereu prin faze aiurea din cauza unor dobitoci. il iubesc si nu imi doresc pentru el o viata asa..cand ii e lumea mai draga sa ii strice toti invidiosii dispozitia.

| Lawliet14 a răspuns:

Nasol, sunt sigur ca te iubeste si are un sentiment nasol. Stie ca nu e adevarat si esti vorbita urat. Iti dau un sfat, daca aceste mesaje nu sunt dese, nu faceti nimic. Nu raspundeti pentru ca se potolesc. Poate...

Poti insa sa-l si actionezi in judecata.

| doesntmetter a răspuns:

Dacă n-ai fi făcut nimic, tu chiar crezi că mesajele alea îi mai erau trimise logodnicului?

| anonima075 a răspuns (pentru doesntmetter):

Da. Ideea e ca stau intr-o zona in care tinerii nu ies impreuna sa se distreze, ci sa barfeasca...Eu nu am iesit niciodata cu ei, iar cred ca sunt cu nasul pe sus si asa mai departe, desi nu e asa. Nu ies cu ei ca sunt genul de oameni care nu m-ar pune intr-o lumina prea buna... Logodnicul meu stie ca nu e adevarat ce spune ''ala'' si a zis sa nu imi bat capul daca el nu si-l bate, dar mi-e aiurea ca tebuie sa treaca prin chestii de-astea. :l

| doesntmetter a răspuns (pentru anonima075):

Mdea... Cred că înţeleg faza asta cu bârfa. În fine, du-te la Poliţie şi spui acolo întreaga poveste. Eventual vă schimbaţi şi numerele de telefon.