| JimyPOP a întrebat:

Am un catel care pana acum se juca(mai mult musca)cu cocosul cand trecea pe langa el se bateau.Astazi cainele la mancat pe cocos.Ce sa fac ca sa nu mai manance gaini?

Răspuns Câştigător
| marinelamarin a răspuns:

Pff,pai e cam aiurea, odata ce a dat cu gustul de carne.nu cred ca il mai poti dezvata.trebue sa tii gainile inchise undeva departe de el.eu am avut un caine de vanatoare care il lasam seara liber in curte dupa ce inchideam portile sa pazeasca casa. daca prindea ceva in curte, indiferent ca era caine, pisica, soarece, orice omora.era foarte periculos.in curtea la gainile mele aveam o cusca mare cu gratii.ca un fel de curticica mai mica, l-am inchis acolo si el vazand mereu ca dau mancare la gaini si ca am grj de ele sa obisnuit si nu mai latra la ele, odata a scapat de acolo, dar nu a omorat nici un pui pentru ca a inteles ca trebuie lasate in pace. inchidel undeva si arata-i ca ai grija de gaini, fa-l sa inteleaga ca nu e voie.si nu ii da carne de pui cruda sau oua crude.

| JimyPOP explică (pentru marinelamarin):

Nu am multe gaini doar doi (iopani) acum am doar o gainuta.....cand il vedeam cu cocosul in gura il loveam si ii spuneam "nu-i voie" dar cand nu am fost acolo cainele a scapat si la mancat.

5 răspunsuri:
| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Închide ori câinele ori găinile.

| Neuronul a răspuns:

Nu mai lasă câinele să stea pe lângă păsări.
Leagă-l sau găseşte-i alt loc!

| mititelumarius a răspuns:

Cainele-legat; gainile-inchise.

| marinelamarin a răspuns:

Multumesc pentru fundakiss