| Crystynyk1 a întrebat:

Buna TPU:*! Ce exemple de corpuri care nu sunt alcatuite din substante stiti? funda+voot va rog raspuns rapid

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

*Formele omogene de materie cu o compoziție constantă se numesc SUBSTANTE ( de exemplu:argintul,oxigenul,apa,azotul etc.)
* Formele eterogene de materie cu compoziție variabilă se numesc MATERIALE (de exemplu:sticla,lemnul,cimentul,otelul,polistirenul etc.)

Exemple de corpuri fizice alcatuite din MATERIALE : casa, banca,creion, ochelari, farfurie etc. etc.)