| Ivonaa a întrebat:

Bună TPU!
Cineva trebuie să îmi trimită niște bănuți pe card-ul meu. Inițial a fost cardul mamei dar mi l-a lăsat mie din cauză că intră alocația pe el. Ce informații trebuie să-i ofer pentru a-i folosi la transfer?
Am nevoie de ceva de la bancă?
De asemenea când cer chitanța de la bancomat nu îmi arată de câți bani dispun, ce să fac și în cazul ăsta?

4 răspunsuri:
| GrigoreVarlam a răspuns:

Depinde de unde primesti banii, daca-i primesti din tara il poti trimite pe respectivul la una din bancile unde ai cont, ii dai numele si prenumele tau, CNP-ul si iti poate baga banii in cont. Avantajul aici este ca nu plateste vreun comision.

Daca-i primesti de afara, prin transfer bancar, la fel nume prenume, adresa probabil si numarul de cont. Daca nu-l stii, mergi la banca si-l ceri.

| doctorandus a răspuns:

Daca ai primit astfel de oferta prin e-mail, e teapa, sau mai rau, iti blocheaza contul ca esti "sageata".

| Ivonaa explică (pentru doctorandus):

Nu e din cauza reclamelor de genul. Este vorba de o persoană fizică

| doctorandus a răspuns (pentru Ivonaa):

Daca nu-l cunosti personal, nu-i transmite datele. Plus ca sunt multe tepe prin care oamenii se dau drept fiul sau tatal plecat in strainatate si daca nu ai confirmat precis ca nu e vorba de un escroc nu trebuie sa le dai datele. Aici merge pe stiute, nu pe crezute. Ca persoane fizice sunt sapte miliarde de oameni, dintre care sunt milioane de escroci.