| anonim_4396 a întrebat:

Cum se poate invata geometria?
Cum pot sa o pricep?
Unii mi-au spus sa invat niste formule. Eu nu le prea inteleg. Exista vreun site in care sa pot vedea toate formulele?
Eu sunt in clasa a 8-a.
Va rog sa ma ajutati.
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| Celmaitareanonim a răspuns:

Daca nu vezi desenele in spatiu cumpara-ti niste plastelina si betisoare/scobitori si constuieste figurile lipind la colturi plastelina sa stea. poate le vei intelege. iar formulele trebuie invatate logic. ca sa le poti invata logic in primul rad trebuie sa ti le explice cineva si in al doilea rand sa faci multe exercitii. succes! :* happy

| alinamindru a răspuns:

Geometria de clasa a 8-a depinde in totalitate de formule. Daca nu le inveti de la inceput, nu vei reusi sa te descurci. Probabil acum sunteti la arii si volume. Trebuie sa tii cont ca acestea intra si in programa Evaluarii Nationale. Incearca sa iei formulele de la inceput, treptat, cu mici exercitii pentru a le intelege si vei reusi sa recuperezi si apoi sa treci la un nivel avansat. Mult succes