| xDanyxDany a întrebat:

eu am inteles de pe diferite forumuri ca vasul de expansiune preia surplusul de apa cand aceasta se incalzeste si o baga inapoi in instalatie cand apa se raceste si e foarte important ca sa nu iese toata apa pe supapa de siguranta si sa raman fara apa in circuit, asta la un circuit inchis cu pompa de circuit. Eu vreau sa va intreb daca am inteles bine si va mai rog sa-mi recomandati un termostat de contact pentru ca vreau sa-mi fac o soba cu serpentina si nu prea stiu detalii despre ce piese imi trebuie. Va rog sa ma aajutati,

Răspuns Câştigător
| Benito2014 a răspuns:

Ceva ceva, ai inteles tu. Cand circuitul de apa este inchis, exista si un vas de expansiune inchis ( din ala rosu ). Pe intreaga instalatie se baga apa sub presiune ( in jur de 1 atmosfera ). Cand apa se incalzeste in instalatie, ea se dilata, si-si mareste volumul, cum e si normal. O mica parte din acel volum marit, intra in vasul de expansiune, fara nici un fel de pericol. De altfel, si presiunea in instalatie va creste nesemnificativ. Daca se intampla vreo avarie, la centrala sau la reteaua electrica ( atunci pompa de recirculare nu va mai functiona ), atunci presiunea in instalatie creste, si ca sa NU sara instalatia in aer, se monteaza acele supape de siguranta, pe tur, iar acele supape se deschid si elibereaza presiunea din instalatie. Dar ele se deschid doar daca presiunea creste ingrijorator ( de obicei ele sunt calibrate la 3, 5 bari )Iar ca presiunea sa creasca in asa hal, trebuie sa ai foc in soba si sa nu mearga pompa de recirculare. Altfel, e mai greu sa ajungi la asa "parametri ". Ca si termostat, te duci la magazinele Romstal, si ceri un termostat cu bratara, care se monteaza pe tevi. E special pentru asa ceva! Si nu e scump! Se monteaza pe tur, imediat la iesirea din soba. Am avut o asa instalatie, si mi-a functionat perfect, multi ani! BAFTA!