| adolfhitlers a întrebat:

BUNA TUTUROR! Am pe cineva in SUA care trebuie sa imi trimita un iphone 6 +, din Washington la Bucuresti. Intrebarea mea este, cam cat costa 'trasportul, coletul de la WASHINGTON DC pana la Bucuresti?

Răspuns Câştigător
| alserban25 a răspuns:

Depinde de firma de curierat. Nu costa mai mult de 25 de dolari.

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Transportul il plateste el, nu-ti face griji.
Pe tine ar trebui sa te preocupe cat platesti VAMA pentru Iphone 6+! E destul de piperata.

| doctorandus a răspuns:

Mai bine iti trimite banii si il cumperi din Romania, ca altfel poate avea problema ca e setat pe frecventele americane, nu pe frecventele europene.

| relian a răspuns (pentru doctorandus):

Ce sint alea frecvente americane si europene? Toate companiile din lume lucreaza cam pe aceleasi frecvente, poate tu te refereai la sistemul folosit, adica daca e GSM sau SDMA.Dar cu siguranta stie respoetivul ce sistem foloseste RO adica GSM.In rest iphone si orice telefon nou foloseste aceleasi frecvente in sistemul GSM, ca urmare merge sigur grantat si in RO.Nu se fabrica iphone pentru EU si iphone pentru SUA.Dar daca ar fi sa iau un iphone cu siguranta las lua din SUA pentru ca voi sti cu siguranta ce iau.Plus de asta poate ca este decodat, iar daca nu este o decodare a unui iphone cumparat din SUA costa in jur de 2-3 dolari, pe cind unul cumparat din Eu nu se stie daca il poti decoda sau te costa f scump. Pina la urma cel din SUA il poti decoda si gratis daca stii ce trebuie sa faci.

| relian a răspuns (pentru doctorandus):

Te asigur ca in statele unite telefoanele catre public cit si serviciile catre public folosesc sistemul GSM si SDMA. Daca tu ai auzit de alt sistem folosit probabil o fi dar nu stiu care este ala. Iara companiile de telefonie la care mai toti sint abonati sint:Verizon; AT@T; Tmobile; Sprint.Restu sint cantitati neglijabile sau inexistente.Ei toate aceste companii asta folosesc GSM si CDMA. Apoi noi nu discutam aici despre servicii de telefonie ci despre telefoane.Aceste companii nu fabrica telefoane ci le cumpara de la altii si le vind la clientii lor impreuna cu serviciu.Deci nu incurca submarinele cu avioanele.Una este un serviciu, alta este un telefon. Iara telefoanele cum am spus astea noi au toate frecventele atit pe GSM cele care lucreaza in acest sistem cit si frecventele CDMA cele care lucra in acest sistem.Si un iphone este fabricat ori pentru sistemul GSM si lucra cu orice frecventa pe GSM, ori sint fabricate CDMA si lucra la fel pe orice frecvebta de pe CDMA.Ce nu iti este clar nu stiu.Deci orice iphone cu sistemul GSM merge oriunde in lumea asta pe orice retea care utilizeaza sistemul GSM.Asta am spus.Ca tu nu ai vrut sa intelegi e problema ta.Si am si spus clar in RO toate companiile utilizizeaza sistemul GSM, cindva era si una care folosea sistemul CDMA dar se pare ca disparut sau a schimbat sistemul pe GSM care este cel mai utilizat sistem la nivel mondial pentru public.Ca urmare si am si spus ca tipul respectiv stie can RO se utilizeaza GSM ca urmare o sa-i trimita un iphone GSM.Tu ai spus ca s-ar putea sa nu functioneze ca bla bla sint multe frecvente.Eu am spus ca iphone va functiona pentru ca are tpate frecventele in sistemul GSM.Deci ce am spus asa este.Nu mai citit toate chestiile alea de pe net ca alea nu-s folosite pe nicaeri.Tu ai auzit in RO sa se foloseasca alt sistem decit GSM? spune care e compania si ce foloseste.Ma refer aici serviciu pentru public nu armata nu alte alea.Sau arata in state o companie care ofera servicii altele decit GSM si CDMA.Dar la fel pentru public nu armata nu NASA sau mai stiu eu ce alte bazaconii.Atit se foloseste la nivel mondial astea doua.Eu sint in state si stiu f bine ce companii sint si ce sistem folosesc.Deci orice telefon model mai nou functioneaza pe orice frecveta in sistemul GSM.

| relian a răspuns:

Sa nu platesti nimic spune-i aluia pe care il ai in SUA sa til trimita prin cineva care vine in RO.E imposibil sa nu cunoasca persoane care vin in tara.Deci asta e cel mai simplu mod si gratis dea a til aduce.In rest vorba aia trebuie sa mergi la posta sa platesti probabil vama sau nu stiu care este exact procedura.Insa si in cazul asta trebuie sa vii la aeroport la Bucuresti daca persoana nu e din acelasi oras cu tine, dar probabil te ajunge tot mai putin decit daca e sa fie trimis prin posta.

| eduard4 a răspuns:

In functie de pret se va adauga tva.acesta poate fi de 10% 25% 50%