| Corina998 a întrebat:

Bună,vreau sa plec cu avionul din Bucuresti la Timișoara in luna decembrie a acestui an când împlinesc si 18 ani, si imi e teama ca buletinul nu imi va fi gata. Fara buletin pot călători in țară daca nu este gata la timp buletinul sau e neapara nevoie de el?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu poti circula cu avionul fara un act de identitate, dar nu e nicio problema, il poti face si cu 3 luni inainte sa expire cel vechi.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, dar nu este o problema. Poti sa depui cererea pentru preschimbarea cartii de identitate de pe acum, se poate depune cu pana la 180 de zile inainte de expirarea termenului de valabilitate si vei avea CI noua.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Buletinul se face la 14 ani, tu deja ai 18 ani, pana in decembrie il poti face oricînd, chiar si in regim de urgență adică in 48 de ore, mergi la orice sectie de politie si intereseaza te ce acte ai nevoie si fa ti urgent buletin.

| suntserios a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

De ce s ar duce la sectia de politie cand cartile de identitate se fac la evidenta populatiei? Si cartile de identitate se schimba la 18 ani.

| Corina998 explică:

#suntserios chiar se poate sa il fac așa devreme? si mulțumesc pentru răspuns