| etudor a întrebat:

dragi prieteni,
Revin dupa o absenta f.mare fiindca am fost plecata de la domiciliu si nu am avut internet. Am o rugaminte mare la voi:daca cineva care cunoaste sau lucreaza in domeniu, stie sa-mi spuna ce masuri sau procedee mai pot folosi pentru.o vindecare mai rapida a bolii "Zona Zoster" care a debutat in10 martie 20014 afectandu-mi partea dreapta a corpului cuprinzand 1/2din cap cu preponderenta fruntea fara ochi,,urechea, gura cu dantura si limba. Am fost internata, am urmat timp de 12 zile tratament in spital si apoi la domiciliu. In primele 6 luni durerile au fost insuportabile cu crize puternice si am urmat un tratament neurologic cu Gabaram.ACUM,nu mai iau acest tratament. Nu mai am crize dar, 1/2din limba si din barbie si buze imi sunt amortite iar limba pe margine ma ustura rau.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Nu sunt medic, dar ce-ti recomand e sa te bazezi pe medicii care ti-au prescris tratamentul, ca in rest sunt multi escroci care vor bani pentru tratamente alternative.

Pentru tratamentele consacrate vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Herpes_zoster#Treatment

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Numai o vizita la un specialist neurolog si inca una la un medic cu competenta in apifitoterapie iti pot fi de mare ajutor.
Sanatate si numai bine!

| doctorandus a răspuns (pentru alessia5158):

Apifitoterapia e frectie la picior de lemn.

| alessia5158 a răspuns (pentru doctorandus):

Ai auzit de principiul hipocratic "primum non nocere" (in primul rand sa nu fie nociv)?!
Medicamentele sau orice alta substanta nenaturala nu se pot conforma intru totul acestui principiu( nu intra in "pattern-urile" metabolice obisnuite adica, in ciclurile metabolice fiziologice). Spre deosebire de cele nenaturale, cele din surse naturale ajuta cu o eficienta de 100% orice organism viu--- organismul il recunoaste ca fiind un "bun" propriu!

Ma surprinde afirmatia ta, desi te autodenumesti "doctorandus"!
Oare, sa nu stii ca tarile dezvoltate au oficializat demult medicina nealopata--- pana si in Romania, UMF-urile din Cluj, Bucuresti, Tg Mures au inceput sa predea cursuri de fitoterapie.
Oare, sa nu stii ca majoritatea moleculelor naturale chirale folosite ca medicamente se gasesc în natura sub forma unui singur enantiomer?!
Oare, sa nu stii ca cele mai multe medicamente sunt amestecuri racemice si ca numai unul dintre enantiomeri din amestecul racemic are efectul dorit---talidomida ilustreaza tragic folosirea amestecului racemic in locul enantiomerului cu activitatea dorita!

| doctorandus a răspuns (pentru alessia5158):

Raspunsul tau este o opinie bizara si marginala in lumea medicala.

| etudor explică (pentru doctorandus):

Daca ai dat asemenea replica, inseamna ca esti documentat sau in specialitate, DA_MI te rog o parere la problema expusa de mine.Multumesc,Elena

| etudor explică (pentru doctorandus):

Multumesc mult-Am citit si tradus pe Google-translate si incerc sa vb cu un medic.Ele na

| etudor explică (pentru alessia5158):

Multumesc de raspuns dar ma depasesc termenii tai folositi -Sunt pur stiintifici si nu-s de inteles pentru. mine care nu pricep mare lucru in domeniul chimiei, medicinei in generalElena

| alessia5158 a răspuns (pentru etudor):

Tie ti-am adresat un singur mesaj! ---primul, in care te-am sfatuit sa consulti un medic neurolog dar si un medic cu competente in apifitoterapie pentru motivul ca, atat tratamentul medicamentos cat si cel naturist ajuta organismul sa lupte cu infectia.

AL doilea mesaj, l-am adresat celui care-si spune "doctorandus" care isi "da cu parerea" fara a avea nicio tangenta profesionala cu medicina. De alfel, chiar inainte de a recunoaste explicit faptul ca nu este medic, mi-am dat seama, din replica lui, ca nu are sens sa intru in polemica cu el.

| doctorandus a răspuns (pentru etudor):

Nu sunt medic, dar ce-ti recomand e sa te bazezi pe medicii care ti-au prescris tratamentul, ca in rest sunt multi escroci care vor bani pentru tratamente alternative.

Pentru tratamentele consacrate vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Herpes_zoster#Treatment