| Skyleer a întrebat:

Cand si cum s-a format limba romana ?

Răspuns Câştigător
| winchesters a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Limba_rom%C3%A2n%C4%83
Aici este ceea ce cauti.

3 răspunsuri:
| Yukidaruma a răspuns:

Limba romana este vechia limba latina care se va studia in clasa a 8, de la limba latina s-a ajuns la limba de o vorbim noi astazi, nu pot sa iti zic exact cand s-a format, dar stiu ca latina e de pe vremea dacilor si a romanilor deci probabil cam pe atunci s-a format si limba noastrawinking

| irina41099 a răspuns:

Limba romana s-a format in mare parte din latina si imprumutand cuvinte din alte limbi(ex franceza) si s-a format acum mult timp

| AndyMcFlurry a răspuns:

Etnogeneza este procesul de formare al limbii si al poporului roman.