| GolopențaAdrian a întrebat:

Care browser de internet are cea mai mare viteza?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai populare browsere sunt in ordine aparitiei, Mozilla Firefox, Google Chrome si Opera.
Mozilla Firefoxdupa cum stim pierde teren insa e formidabil pe sisteme slabute.
Chrome e cunoscut prin faptul ca poti face un cont Google si te poti activa de oriunde si de pe orice lapto-pc. Are in componenta Adblock plus care se activeaza automat, De asemenea o multime de extensii foarte folositoare.

Opera are o optiune de Turbo care, activata, incarca mai repede paginile in ciuda faptului ca ai browserul plin de istorice, semne de carte, cahe-uri si alte din astea.

In consecinta Opera lucreaza mai rapid, insa si Google Chroem poate lucra cu aceeas viteza rapida daca stergi periodic istoricul din browser.

Tu ai Microsoft Edge ca browser in Windows 8 care lucreaza foarte rapid, poate mai rapid ca orice browser si nu inteleg de ce vrei alt browser mai rapid. Mai rapid ca Edge nu gasesti. Pentru ca edge nu are preinstașat multe extensii si ca atare lucreaza rapid. Daca vrei o anumita extensie o poti descarca.
De retinut faptul ca orice browser cat de rapid ar fi, daca e incarcat cu istoric, semne de carte, cahe si altele, pierde din rapiditate. Orice browser se misca rapid pana incepi sa il incarci.

Si ca raspuns final la intrebare, Opera este mai rapid prin faptul ca are optiunea de Turbo.

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Eu am windows 10

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Si nu stiam ca Microsoft edge este poate cel mai rapid

| anonim_4396 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Incearca-l. Sa stii ca si viteza de internet slaba face ca browserul sa se incarce greu. De pilda cine nu are internet prin cablu de la provideri precum RCS, Telekom sau alti privideri de distributie prin fibra optica, isi intaleaza modemuri 3G de la Orange sau Vodafone. Si 3G nu este o viteza buna. Cand ploua, bate vantul sau in regiuni mai joasa, abia se misca.

23 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asta este un clasament: http://playtech.ro/2015/cele-mai-rapide-browsere-top-5/
In practica, la mine Mozilla merge cel mai rau. Chrome merge foarte bine si Opera.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Chrome banuiesc. Dar. viteza e cam la fel pe toate. Bine ca, Chroul consuma foarte multe resurse.

| GolopențaAdrian explică (pentru DoarBogdan):

Da dar opera consuma mai putin

| untu a răspuns:

GOOGLE CHROME este cel mai rapid browser, este pe primul loc in topul browsereleor cele mai rapide viteze de navigare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Important e sa fie la zi(updated), zic eu. Ce recomand eu e firefox, ca google chrome te spioneaza.

| FabianelSHAF a răspuns (pentru anonim_4396):

Mozila Firefox nu cred că permite modul incognito, să navighezi invizibil, amice. Ai înţeles greşit, Google Chrome nu te spionează, te spionează Google-ul în sine, dar ei preluează informaţii pentru a forma anumite statistici, nu cred că îi pasă de tine din 3 miliarde de oameni.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce ai de ascuns? Nu vrei sa impartasesti site-urile p0rno pe care le frecventezi cu cei de la google?

| GolopențaAdrian explică (pentru aXy99):

Ai tras-o de l-ai cam spart

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este adevarat! Browserul SAFARI va spioneaza!

| FabianelSHAF a răspuns:

Salut. Browserele au viteze egale, contează de la cine ai netul, providerul îţi oferă viteza, nu browserul. Totuşi, pentru a naviga mai rapid pe internet îţi recomand Google Chrome şi un Adblocker.

| FabianelSHAF a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Boss, tu întrebi de viteza internetului, eu ultima frază ţi-am dat ca sfat, părerea meawinking

| GolopențaAdrian explică (pentru FabianelSHAF):

Paiam zis care breowser merge cel mai repede

| FabianelSHAF a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Nu are legătură viteza internetului cu browserul pe care îl foloseşti.

| GolopențaAdrian explică (pentru FabianelSHAF):

Atunci ce are legatura?

| Tentacle111 a răspuns:

Prefer Internet Explorer. Nu m-a dezamagit niciodata.

| GolopențaAdrian explică (pentru Tentacle111):

Ala-i praf

| Tentacle111 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Ala-i sarcasm**

| GolopențaAdrian explică (pentru Tentacle111):

Nu este ci este adevarul

| NaTuraL9999 a răspuns:

Google Chrome! Crede-ma boss, e cel mai bun!